28.01.2024 07:00 8 TS/Areszt Śledczy Wejherowo
Budki lęgowe dla ptaków, domki bytowe dla wolno żyjących kotów, budki dla jeży i domki dla owadów - to dotychczasowe owoce pracy osadzonych z Aresztu Śledczego w Wejherowie. Teraz więźniowie zajmą się odnowieniem rzeźb, które od 2019 r. zdobią gminę Wejherowo.
Rzeźby w gminie Wejherowo od Bolszewa po Pętkowiece, Gowino, Gniewino, Gniewowo, Sopieszyno, Orle, powstały podczas XI zimowego pleneru artystycznego, podczas którego artyści nie tylko stworzyli wspaniałe dzieła (rzeźby i obrazy), ale też zrealizowali nowatorski projekt, w którym powstały pięknie rzeźbione przystanki.
— Pięknie wyglądające drewniane wiaty autobusowe, pomimo, iż nie noszą większych śladów zużycia, narażone na warunki atmosferyczne szybko zaczęły tracić swój pierwotny unikalny wygląd. Żeby zachować ich estetyczną formę, do prac nad odrestaurowaniem zostali zaangażowani skazani z wejherowskiego aresztu. Rzeźby zostały dokładnie oczyszczone i otrzymały nową warstwę impregnatu. W ramach pracy społecznie użytecznej od pierwszych godzin rzeźby odzyskiwały dawny blask - informuje mjr Urszula Olszewska, rzecznik prasowy wejherowskiego aresztu.
Jak podkreślają funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Wejherowie 'współpraca na rzecz lokalnej społeczności ma na celu realizację zadań sprzyjających readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności'.
— Wypełnia również zadania z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej skazanych, a także wspiera osoby skazane, we własnych wysiłkach przeciwdziałania powrotowi do przestępstwa. Praca w czasie pobytu w izolacji jest jedną z podstawowych form oddziaływania korekcyjnego, wychowawczego i terapeutycznego - podkreśla rzecznik prasowy.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.