23.05.2023 10:42 0 Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Tworzenie trwałych nawyków - kluczowa umiejętność w drodze do sukcesu

Artykuł sponsorowany

Jest pewne powiedzenie, które mówi o tym, że myśli wpływają na nasze emocje, emocje na zachowania, zachowania stają się nawykami, a nawyki całym życiem. Powtarzane codziennie, nawet pozornie niezauważalne czynności są małymi cegiełkami, z których składa się otaczająca nas rzeczywistość. Dobrze jest więc zadbać o to, aby nawyki były jak najlepsze oraz wprowadzały jak najwięcej pozytywnej energii w naszym życiu. Tylko w ten sposób uda nam się osiągnąć wyznaczony cel. Jak je tworzyć?

Dlaczego nawyki są ważne?

Każdego dnia podejmujemy setki mniejszych oraz większych decyzji, które stanowią niemałe wyzwanie energetyczne dla naszego mózgu. To z kolei przekłada się na fakt, iż mózg nieustannie szuka sposobów na to, aby zoptymalizować wydawaną energię. Właśnie dlatego wytwarzamy pewne nawyki. Pomagają one nie tylko zautomatyzować pewne czynności, ale też zaoszczędzić cenne zasoby

Doskonałym przykładem może być tu nauka jazdy samochodem. Podczas pierwszych jazd każda czynność wymaga od nas niesamowitego skupienia. Swoją uwagę poświęcamy wyłącznie jeździe, nie myśląc o niczym innym. Z czasem jednak wszystkie czynności stają się czymś, co wykonujemy praktycznie nieświadomie. Odruchowo wciskamy sprzęgło, skręcamy kierownicą czy hamujemy, a każdy kolejny przejechany kilometr sprawia, że nawyki te pogłębiają się. 

Podobnie jest z wieloma innymi czynnościami. Chcąc zmienić swoje nawyki, wiele osób zaczyna od robienia kroków. Cel? Najczęściej 10 tysięcy każdego dnia. Tak, to również po jakimś czasie będzie nawyk, którego organizm będzie się domagał. Dzięki dobrym nawykom możemy całkowicie odmienić nasze życie. Zdrowe posiłki, odpowiednia ilość ruchu, poranne rozciąganie czy picie wody z cytryną o poranku to jedynie kwestia czasu.

Jak zmienić nawyki?

Zmiana nawyków wymaga od nas kilku rzeczy. Najważniejsza jest tutaj samodyscyplina. Bez niej ani rusz. Początki bywają bowiem naprawdę ciężkie. Kolejny ważny element to motywacja - po co chcesz zmienić nawyki? Robisz to dla siebie czy dla kogoś innego? Nie obejdzie się też bez wiary, świadomości i obserwacji. Budowanie nawyku to bardzo często chwilowy ból dla długotrwałej nagrody. Nigdy nie wiadomo jednak ile to potrwa. Najprostszy przykład - zdrowe odżywianie. Ile musisz zjeść zdrowych posiłków, aby przyzwyczaić się do spożywania dużej ilości warzyw zamiast fast foodów na kolację? U niektórych trwa to miesiąc, u innych pół roku. Ważny jest jednak efekt. Nawyk wybudowany w ciągu 6 miesięcy może całkowicie odmienić Twoje życie na kolejne kilkadziesiąt lat.

Jak zmienić nawyki? Zacznij od ustalenia celu. Chcesz przestać palić bądź spożywać słodycze? Zastąp je czymś innym! Zastanów się, dlaczego wybierasz akurat te nawyki, które teraz chcesz zmienić. Może są to problemy ze zdrowiem? Może chcesz schudnąć? Pamiętaj, że niezwykle ważnym elementem w procesie zmian nawyków są materiały edukacyjne, takie jak Zasady. Audiobook pomoże Ci stać się mistrzem życia, dążąc do upragnionych celów. Dzięki niemu dowiesz się, jak zwiększyć pewność siebie, żyć nie tylko po to, aby egzystować, radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego oraz przeżywać każdą chwilę z entuzjazmem i pasją, realizując swoje najbardziej ambitne plany. Odsłuchałeś już omawianą pozycję? To nie jedyny taki audiobook. Sprawdź, jakie podobne materiały znajdują się w Audiotece i sięgnij po więcej!

W jaki sposób zbudować nowy nawyk?

Zmiana nawyków to jedno, a budowanie nowych nawyków to drugie. Zmianą może być np. odstawienie nikotyny i zastąpienie jej kawą czy picie wody z cytryną każdego ranka zamiast herbaty. Budowanie to coś, co nie ma nam zastąpić innej rzeczy. Będzie to coś zupełnie nowego, z czym nasz organizm jeszcze się nie spotkał. Należy pamiętać, że budowanie nowego nawyku to bardzo długotrwały proces. Jest to bowiem inwestycja, która w długoterminowej przyszłości przynosi wiele korzyści. Chcesz wyrobić sobie nawyk biegania? Zacznij od krótkich, lekkich i wolnych dystansów. Zamień spacer w szybszy marsz. Powoli przejdź do truchtu. Tylko w ten sposób organizm będzie przyzwyczajał się, tworząc nawyk. Bez gwałtownych zmian, które nie są dla niego dobre. Ważna będzie tu nagroda. Po każdym małym sukcesie pozwól sobie na coś, co sprawia Ci niebywałą przyjemność. Dobrze byłoby, aby nagroda była równie zdrowa, jak wyrobiony nawyk. Zachowajmy jednak umiar, jeden cukierek nie zaszkodzi, a motywuje do dalszego działania!  

Artykuł sponsorowany  


Czytaj również: