23.05.2023 08:00 24 Tomasz Smuga/UW w Gdańsku
Kwestia zawirowań na rynku zbóż była głównym tematem konferencji prasowej w Morskim Porcie Gdynia, w której uczestniczył m.in. premier RP Mateusz Morawiecki. — Mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją na rynku zbóż - zarówno z perspektywy sprzedającego, ale także możliwości eksportowych na cały świat. W jednym czasie dochodzi do zawirowań na wielu rynkach - powiedział premier.
— Rynek zbóż drży w posadach, potężne susze dotykają Hiszpanię i Portugalie, Włochy walczą z powodzią, grozi nam blokada Morza Czarnego. Znowu towarzyszy nam trwoga o to, co będzie z północną Afryką i bliskim wschodem. Na rynku polskim mamy szczególną sytuację, ze względu na korytarze solidarnościowe, mamy w tym momencie sporo zboża do wyeksportowania, ale rząd nie siedzi z założonymi rękoma, w momencie, kiedy kryzys się rozpoczął, zaczęliśmy rozbudowę naszych możliwości eksportowych, logistycznych i transportowych – mówił premier RP Mateusz Morawiecki.
ZOBACZ TAKŻE: W porcie są przygotowani na wzmożony ruch ciężarówek ze zbożem
Premier podkreślił, że rząd pracuje nad tym, aby rolnicy mogli sprzedać zboże.
— Aby tak się stało, my po naszej stronie zagwarantowaliśmy cenę, która jest ceną powyżej kosztów wytwarzania. To jest te 1400 zł za tonę pszenicy, o której wiele razy mówiliśmy (…). To kluczowe dzisiaj na rynku rolnym i działamy dopóki nie doprowadzimy do tego, aby to zboże w wystarczającej ilości mogło wyjechać z Polski . Dziś możliwości eksportowe i skupowe wewnątrz kraju są zapewnione, a cena dla rolnika jest opłacalna – zaznaczył.
W konferencji udział wziął również wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
— Potwierdzając słowa premiera, jeśli chodzi o zdolności przeładunkowe w naszych portach, to szacujemy je na około milion ton w przeładunku miesięcznym, a więc tyle zboża i innych produktów "agro" jesteśmy w stanie wywieźć – powiedział wiceminister.
W Gdyni znajduje się największy w Polsce terminal do przeładunku towarów masowych, którego zdolności sięgają 300 tys. ton miesięcznie. W ostatnim czasie rozbudowany został tam terminal postojowy dla ciężarówek, którymi transportowane jest m.in. zboże.
15:31
Na drogach widać już, że zbliża się długi weekend. Jeżeli nie musicie, to omijać autem centrum Wejherowa. W tym rejonie miasta często na hamulec naciskać będzie na ulicach Sobieskiego, 3 Maja, Sienkiewicza i Strzeleckiej. Ale również wolniej pojedziemy ulicami Rzeźnicką, Świętego Jana i 10 lutego w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa. Ulica Sobieskiego ma też zator w okolicy skarbówki.
Warto omijać też główną arterię w Redzie. Ulica Gdańska od skrzyżowania z ulicą Obwodową do ulicy Puckiej w kierunku Wejherowa jest zakorkowana. Podobnie sytuacja wygląda na ulicy Morskiej.
W Rumi stoi, a przynajmniej jedzie się wolniejszym tempem na ulicy Debogórskiej. Zator też o tej porze zaczyna pojawiać się na ulicy Hutniczej.
Źle nie wygląda sytuacja na drodze na półwysep. Jedynie przejeżdżając drogą wojewódzką 216 przez Puck i Władysławowo widać lekkie zatory.
09:32
Na czerwono natężene ruchu widać na ulicy Rzeźnickiej w Wejherowie. Korkuje się też ulica 3 Maja i Sobieskiego przy rondzie przy ulicy Sienkiewicza.
Niewielki zator jest też na gościcińskiej górce. W Redzie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Puckiej przy wyjeździe na byłą krajową szóstkę.
W Rumi większe natężenie ruchu widać na ulicy Dębogórskiej przy hali MOSiR.
Samochodem na półwysep kierowcy powinni dojechać bez większych trudności. Przjezdna jest też Trasa Kaszubska.
Gorzej sytuacja wygląda na odcinku ulicy Wiśniewskiego w Gdyni od Estakady Kwiatkowskiego w kierunku Wiśniewskiego 22. W związku z prowadzeniem prac utrzymaniownych sieci kanalizacji deszczowej od dzisiaj zmieniona została organizacja ruchu. Zostało wprowadzone zwężenie jezdni.
09:30
W stronę Lęborka, aż do dojazdu do ulicy Szerokiej tworzy się mały korek. Na tym odcinku w stronę Wejherowa również jest duży ruch, ale póki co nie będziemy musieli się zatrzymywać.
Nieciekawa sytuacja jest teraz w Bolszewie. Kierowcy uzbroić się muszą w cierpliwość zarówno w centrum miejscowości, jak przy zjeździe z ulicy Zamostnej na byłą krajową szóstkę.
Powoli korkować zaczyna się ulica ulica Sobieskiego i Dworcowa, Kwiatowa w Wejherowie. Wolniej pojedziemy również 3 maja i Rzeźnicką.
15:19
W Wejherowie częściej na hamulec naciśniemy na ulicy Przemysłowej. Wolniej pojedziemy też ulicą Rzeźnicką oraz Świętego Jana w kierunku tunelu na Węźle Kwiatowa.
Korkuje się również przejazd kolejowy przy ul. Sienkiewicza oraz ulica 3 Maja przy rondzie przy ulicy Sobieskiego.
Większego natężenia ruchu kierowcy powinni spodziewać się też na skrzyżowaniu ulic 12 Marca, Rybackiej i Gdańskiej.
O tej porze w cierpliwość trzeba uzbroić się też przejeżdżając przez Redę, zwłaszcza przy skrzyżowaniu z ulicą Pucką.
Zderzak w zderzak pojedziemy też ulicą Kosynierów w Rumi oraz Morską w Redzie.
Korkuje się również rumska ulica Dębogórska. Warto również omijać ulicę Hutniczą łączącą Rumię z Gdynią.
Z kolei na Półwysep Helski powinniśmy pojechać bez większych trudności.
14:15
Uwaga kierowcy. Od wtorku, szóstego czerwca, zostanie zmieniona organizacja ruchu na ulicach Necla i Gryfa Pomorskiego w Wejherowie. W związku z zakończeniem układania warstwy asfaltowej zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy. Nie jest to jednak koniec prac budowlanych co może wiązać się z utrudnieniami oraz zwężeniam ijezdni.