23.05.2023 08:00 24 Tomasz Smuga/UW w Gdańsku

Premier RP w Gdyni mówił o zawirowaniach ze zbożem

UW w Gdańsku

Kwestia zawirowań na rynku zbóż była głównym tematem konferencji prasowej w Morskim Porcie Gdynia, w której uczestniczył m.in. premier RP Mateusz Morawiecki. — Mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją na rynku zbóż - zarówno z perspektywy sprzedającego, ale także możliwości eksportowych na cały świat. W jednym czasie dochodzi do zawirowań na wielu rynkach - powiedział premier.

Rynek zbóż drży w posadach, potężne susze dotykają Hiszpanię i Portugalie, Włochy walczą z powodzią, grozi nam blokada Morza Czarnego. Znowu towarzyszy nam trwoga o to, co będzie z północną Afryką i bliskim wschodem. Na rynku polskim mamy szczególną sytuację, ze względu na korytarze solidarnościowe, mamy w tym momencie sporo zboża do wyeksportowania, ale rząd nie siedzi z założonymi rękoma, w momencie, kiedy kryzys się rozpoczął, zaczęliśmy rozbudowę naszych możliwości eksportowych, logistycznych i transportowych – mówił premier RP Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE: W porcie są przygotowani na wzmożony ruch ciężarówek ze zbożem

Premier podkreślił, że rząd pracuje nad tym, aby rolnicy mogli sprzedać zboże.

Aby tak się stało, my po naszej stronie zagwarantowaliśmy cenę, która jest ceną powyżej kosztów wytwarzania. To jest te 1400 zł za tonę pszenicy, o której wiele razy mówiliśmy (…). To kluczowe dzisiaj na rynku rolnym i działamy dopóki nie doprowadzimy do tego, aby to zboże w wystarczającej ilości mogło wyjechać z Polski . Dziś możliwości eksportowe i skupowe wewnątrz kraju są zapewnione, a cena dla rolnika jest opłacalna – zaznaczył.

W konferencji udział wziął również wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Potwierdzając słowa premiera, jeśli chodzi o zdolności przeładunkowe w naszych portach, to szacujemy je na około milion ton w przeładunku miesięcznym, a więc tyle zboża i innych produktów "agro" jesteśmy w stanie wywieźć – powiedział wiceminister.

W Gdyni znajduje się największy w Polsce terminal do przeładunku towarów masowych, którego zdolności sięgają 300 tys. ton miesięcznie. W ostatnim czasie rozbudowany został tam terminal postojowy dla ciężarówek, którymi transportowane jest m.in. zboże.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...