Jak można rozpoznać kłamcę? Nie tylko nerwowe ruchu i rozbiegany wzrok świadczą o nieszczerości naszego rozmówcy.
Wykrycie kłamcy nie jest łatwe. Specyficzne gesty i zmiany wyrazu twarzy trwają zaledwie ułamek sekundy. Nie sposób tego zauważyć bez użycia specjalistycznego sprzętu. Jednak dostrzec można delikatne ruchu mięśni jarzmowych oraz mięśnia okrężnego oka, określanych jako mięśnie kłamców. Warto wiedzieć, że większość szczerych wyrazów mimicznych trwa około dziesięciu sekund.
Łgarza można rozpoznać również po dużej ilości pytań, zadawanych rozmówcy. Ponadto kłamca silnie obserwuje otoczenie, a sam odpowiada w sposób fragmentaryczny, używając krótkich form wypowiedzi. Kłamca może mieć również trudność z przytoczeniem zdarzeń w odwrotnej kolejności. Naukowcy twierdzą, że mózg nieszczerej osoby ma więcej istoty białej, dzięki czemu łatwiej mu w tworzeniu niesamowitych opowieści.
Szczery uśmiech poznajemy po obniżających się koniuszkach brwi. W przypadku nieszczerości unosi się tylko dolna powieka. Co ciekawe aż 80 proc. kłamców ma podwyższoną temperaturę w rejonie policzków. Nie musi to wcale objawiać się rumieńcami, dlatego bardzo trudno to wykryć. W tym wypadku stosowane są czujnik rejestrujące zmiany ciepła. Ponadto kłamcy pisząc, mocniej naciskają na papier.