14.01.2025 08:05 7 PM/PAA
W ostatnim czasie Rada Ministrów podjęła decyzję o przekazaniu 60,2 miliarda złotych spółce Polskie Elektrownie Jądrowe na realizację projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Równocześnie Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) przygotowuje się do realizacji zadań związanych z nadzorem nad budową i eksploatacją obiektu. W ramach tych działań PAA opublikowała wirtualny spacer, który przedstawia elektrownię oraz rozwiązania bezpieczeństwa zastosowane w jej budowie.
— PAA przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową i eksploatacją pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dla nas kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną tego obiektu – podkreśla Andrzej Głowacki, prezes Agencji.
W animacji zaprezentowane zostały elementy elektrowni, które są szczególnie istotne z punktu widzenia dozoru. Wskazano i wyjaśniono również fundamentalne funkcje bezpieczeństwa, które obowiązują w każdej elektrowni jądrowej. Widzowie zostali zapoznani z barierami ochronnymi w reaktorze jądrowym, które stanowią kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa w obiekcie.
Jak wygląda elektrownia jądrowa okiem dozoru? Obejrzyj film:
Zanim państwowy inwestor - spółka Polskie Elektrownie Jądrowe rozpocznie budowę na Pomorzu, konieczne jest uzyskanie szeregu zezwoleń Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Pierwszym jest zezwolenie na budowę.
— Rola dozoru jądrowego w realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej jest bardzo ważna – zwraca uwagę Andrzej Głowacki. – PAA sprawuje nadzór w zakresie bezpieczeństwa jądrowego nad działaniami związanymi z budową, rozruchem i eksploatacją elektrowni jądrowej, a w przyszłości także likwidacją elektrowni. Agencja będzie obecna na wszystkich etapach życia tego projektu.
Pierwsza elektrownia jądrowa, która ma powstać na Pomorzu, wyposażona w trzy reaktory typu AP1000 firmy Westinghouse, została zaplanowana przez poprzedni rząd. Według planów, pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2028 roku, a zakończenie budowy całego kompleksu przewidziano na 2035 rok. Kolejne dwa reaktory mają powstać w gminie Choczewo, z terminami realizacji zaplanowanymi na 2036 i 2037 rok.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.