01.12.2022 13:09 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Podatek od nieruchomości w 2023 r. może wzrosnąć?

Materiał Partnera

Maksymalne stawki podatkowe od nieruchomości na 2023 rok zostały już ujawnione. Zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Finansów, będą wyższe od obecnych o niespełna 12 procent. Czy to oznacza, że właściciele nieruchomości zapłacą o 12 procent wyższe podatki?

Stawka maksymalna podatku od nieruchomości na 2023 rok

Wysokość maksymalnych stawek podatkowych od nieruchomości jest ustalana corocznie i określona w obwieszczeniu Ministerstwa Finansów. Wysokość wzrostu stawki uzależniona jest w dużej mierze od poziomu inflacji. Warto podkreślić, że wartość ta oznacza maksymalny poziom stawki podatkowej, jaka może być zastosowana. W praktyce jednak ostateczny głos w sprawie wysokości podatku od nieruchomości mają rady gmin lub miast, gdyż podatek od nieruchomości traktowany jest jako danina lokalna.

Materiał Partnera

Materiał Partnera

Ostateczne stawki podatkowe będą różne – w zależności od lokalizacji

Ponieważ Ministerstwo Finansów ustala jedynie górne stawki podatkowe, ostateczną decyzję co do ich wysokości pozostawiając w rękach władz lokalnych, w różnych lokalizacjach będą prawdopodobnie obowiązywały różne stawki.

Przykładowo: stawkę dla nieruchomości mieszkalnych, a więc dla domu lub mieszkania Gdynia może ustanowić na poziomie zbliżonym do maksymalnego, ale już w okolicach Szczecina lub Zielonej Góry mogą obowiązywać nieco inne. Decydują o tym radni i zazwyczaj odbywa się to w czwartym kwartale roku poprzedzającego zmianę stawek.

Choć gminy i miasta mają dość dużą swobodę w ustalaniu stawek podatkowych, można zauważyć pewne tendencje. Zazwyczaj największe miasta decydują się na zastosowanie maksymalnych lub zbliżonych do maksymalnego poziomu stawek podatkowych. Małe miejscowości częściej stosują niższe stawki niż pozwala na to obwieszczenie MF. Powoduje to niższe wpływy do budżetu, ale też odpowiada lokalnym warunkom finansowym i gospodarczym. To w dużych miejscowościach mieszkania są najdroższe, najwyższe są stawki podatkowe, ale też potencjalnie wyższe są zarobki.


Czytaj również: