24.11.2022 12:25 3 PM/UM Gdynia

Meble z chronionego gatunku drzewa zatrzymali w gdyńskim porcie

Fot. KAS

Towar zawierający meble z Indii wykonane z chronionego gatunku drewna skontrolowali funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Były tam między innymi szafki i nocne stoliki - łącznie ponad 350 sztuk mebli.

W wyniku przeprowadzonej analizy ryzyka celnicy, wytypowali do kontroli towar w postaci mebli drewnianych pochodzących z Indii – między innymi szafek i nocnych stolików.

Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudził gatunek drewna, które mogło podlegać przepisom Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Jak się okazało słuszne były przypuszczenia mundurowych, gdyż w wyniku podjętych działań kontrolnych ustalono, że 14 z 15 asortymentów towaru zawiera elementy wykonane z drewna gatunku Dalbergia sissoo, który jest ujęty w Aneksie II Konwencji Waszyngtońskiej CITES - czytamy na stronie Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.

Do zgłoszenia nie zostały dołączone stosowne zezwolenia dlatego zatrzymano 355 szt. mebli

Fot. KAS Fot. KAS

Kupowanie towarów z chronionych zwierząt i roślin objętych Konwencją Waszyngtońską to nie tylko przykładanie ręki do ich cierpienia i wymierania całych gatunków. To również przestępstwo, za które grozi nam wysoka grzywna, kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, oraz utrata okazu - czytamy w komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej.

Więcej informacji na temat CITES - gatunków zagrożonych wyginięciem można uzyskach na stronie www.podatki.gov.pl/clo/informacja-dla-osob-fizycznych/towary-objete-ograniczeniami-i-zakazami/cites-gatunki-zagrozone-wyginieciem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...