18.10.2022 08:39 32 PM/UM Gdańsk

Wejherowo i Władysławowo kupią prąd z tzw. wolnej ręki

Zdjęcie ilustracyjne/ Fot. pixabay.com

Grupa zakupowa Gdańska, do której należy również Wejherowo czy Władysławowo, wybrała firmę, z którą podejmie negocjacje ws. kupna energii elektrycznej w ramach zamówienia z tzw. wolnej ręki. Jak informuje gdański urząd miasta najnowsza propozycja rządu, która miałaby powstrzymać olbrzymie podwyżki energii elektrycznej dla samorządów i przedsiębiorców, to 785 zł za 1 MWh. Cena ta jednak nie miałaby dotyczyć np. komunikacji tramwajowej i obiektów sportowych. Samorządowcy domagają się, aby te sfery życia publicznego także objąć stawką osłonową za energię elektryczną. Oczekują też, że cena prądu będzie pozbawiona 23-procentowej stawki VAT.

W grupie zakupowej Gdańska na dostawę energii elektrycznej bierze udział ponad 30 samorządów z województwa pomorskiego m.in. Cedry Wielkie, Chmielno, Krynica Morska, Nowy Dwór Gdański, Ostaszewo, Pelplin, Pruszcz Gd., Sopot, Stegna, Tczew, Wejherowo, Władysławowo i Żukowo.

Czytaj więcej: Gdańsk będzie musiał płacić gigantyczne sumy za elektryczność?

Metropolitalna grupa zakupowa Gdańska zdecydowała w piątek, 14 października, o wyborze firmy energetycznej, z którą podjęte zostaną negocjacje w sprawie zakupu energii elektrycznej na 2023 roku. Przyszła transakcja zostanie dokonana w ramach zamówienia publicznego z tzw. wolnej ręki - poinformował Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydent Gdańska.

Decyzja o tym, że grupa zakupowa Gdańska kupi prąd z wolnej ręki zapadła po tym, kiedy 29 września okazało się, że żadna z państwowych spółek energetycznych nie złożyła oferty w przetargu na dostawę energii elektrycznej od stycznia 2023 roku.

Czytaj również:Samorządowcy z Pomorza protestowali w Warszawie

Grupa zakupowa miasta Gdańska, którą tworzy ogółem ok. 60 jednostek, powstała po to, aby - w myśl zasady "im więcej, tym taniej" - zamawiając energię elektryczną przez wiele podmiotów można było wynegocjować atrakcyjniejszą cenę - czytamy na stronie Gdańska.

Czytaj również: Ponad 751 mln zł dla samorządów na energię i ciepło

Proponowana przez rząd cena energii elektrycznej oznaczałaby dla metropolitalnej grupy zakupowej Gdańska, w której skład wchodzi ponad 60 podmiotów: samorządów (w tym miasto Sopot), spółek oraz instytucji, podwyżkę o prawie 80 proc. Dziś grupa zakupowa Gdańska do końca 2022 roku płaci 444 zł za 1 MWh.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...