30.09.2022 12:16 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Wybór systemu ogrzewania nie jest tak prosty jak może się wydawać. Wpływ na decyzję ma różnorodność dostępnych metod ogrzewania. Wybrać tradycyjny piec węglowy czy gaz? A może być proekologicznym i zdecydować się na pompę ciepła? Globalne problemy i związane z tym rosnące ceny powodują, że sięganie po naturalne metody produkcji energii staje się coraz korzystniejsze, ale czy aby na pewno?
Inwestycję w zakup pompy ciepła należy zawsze traktować indywidualnie dla każdego budynku. Należy wziąć pod uwagę całkowity koszt przedsięwzięcia oraz kwestię późniejszego eksploatowania. Jednym ze sposobów, który pozwoli na ustalenie wartości takowej inwestycji, jest wysłanie zapytania ofertowego do producenta pomp ciepła. Konsultant poprowadzi nas krok po kroku przez wszystkie zagadnienia. Pozwoli to na określenie optymalnego rozwiązania dla warunków panujących w budynku oraz prowadzonego przez lokatorów trybu życia.
Przed podjęciem decyzji warto się również zastanowić nad wszystkimi plusami i minusami. Jedną z najczęstszych obaw jest koszt jej zakupu i montażu, jednak po porównaniu tych wydatków z warunkami, które należy spełnić w przypadku innych form ogrzewania domu, tak może okazać się wcale nie taka droga. Instalacja pompy ciepła nie wymaga od nas zwiększania powierzchni budynku ani budowy komina. Warto więc porównać koszty budowy domu z uwzględnieniem instalacji grzewczych, na które możemy się zdecydować.
Najczęściej wybieranym typem są powietrzne pompy ciepła. To urządzenia wolnostojące umieszczane poza budynkiem lub w szczególnych w przypadkach w jego wnętrzu. Odbierają ciepło z powietrza atmosferycznego, a następnie przekazują je do instalacji grzewczej. Ten rodzaj pompy można podzielić na dwa podstawowe modele: monoblok oraz split. Pierwszy charakteryzuje się prostszą budową i montażem, ponieważ składa się z jednego modułu. W drugim przypadku mamy do czynienia z podziałem na część pozyskującą energię z otoczenia, która zazwyczaj znajduje się na zewnątrz oraz na część przekazującą ciepło do instalacji grzewczej montowanej wewnątrz budynku.
Wyróżnia się także podział na pompy ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze. Pierwsza z nich opiera się na układzie wodnym, gdzie czynnikiem grzewczym jest ciecz, natomiast pompa tłoczy ją do rurek rozprowadzonych w budynku, co skutkuje podniesieniem temperatury w domu. Druga natomiast bazuje na wymianie powietrza. Ten typ jest częściej wykorzystywany w krajach o cieplejszym klimacie, gdyż znajduje zastosowanie również w ochładzaniu pomieszczeń.
Cena wykonania instalacji pompy ciepła zależy od wielu czynników. Średni koszt dla budynku o powierzchni ok. 150 m^2 oscyluje między 28 a 43 tys. zł. Często jednak wartość ta redukuje się dzięki dofinansowaniom oferowanym przez instytucje unijne jak i rządowe. Aby określić czy montaż pompy ciepła się opłaca, warto samemu przeanalizować pozytywne oraz negatywne strony tej inwestycji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o pompach przeczytasz na portalu pompyciepla.pl.