20.10.2011 11:25 0

Jest projekt na nowy budynek PG

Pracownia FORT z Gdańska wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu składającego się z Centrum Nanotechnologii B, Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość na Politechnice gdańskiej oraz parkingu podziemnego na 50 miejsc postojowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku.

Obiekt zostanie usytuowany na ul. Siedlickiej, czyli w miejscu, gdzie biegnie naturalna granica pomiędzy zabytkową a współczesną zabudową uczelnianego kampusu. W tej chwili na działce stoi budynek Działu Gospodarczego PG.

  • Mam nadzieję, że ta inwestycja odmieni charakter ulicy Siedlickiej. Chcieliśmy, aby stała się ona nowoczesną ulicą. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch najbliższych lat będziemy mieli okazję przekonać się, czy nam się udało. Zakładam też, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli odnowić gmach Wydziału Mechanicznego w podobnym stylu - dziękował rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk.

Budynek zasadniczy będzie miał wysokość 15,5 metra, czyli cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną.

  • Nie stać nas na tandetną zabudowę. Zaprojektowaliśmy obiekt na wskroś nowoczesny, nawiązujący poprzez swą skalę, artykulację fasady oraz koloryt zastosowanych materiałów do najwyraźniejszych wartości reprezentowanych w architekturze historycznych budynków politechniki. Zależało nam również na tym, aby wprowadzić do kompleksu wyraźny element rekreacyjny – na wewnętrznym dziedzińcu zaprojektowaliśmy obszerny plac wyposażony w zieleń oraz elementy małej architektury. Również na każdej kondygnacji budynku zaprojektowaliśmy przestrzenie rekreacyjne z zielenią, fotelami, stolikami oraz wolnym dostępem do internetu - mówił tuż po ogłoszeniu wyników konkursu prof. Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni FORT, która wygrała konkurs.

Wykończenie budynku zaprojektowano w oparciu o szlachetne materiały – czerwony kamień elewacyjny, który decyzją Sądu Konkursowego zostanie zastąpiony cegłą; aluminiowe fasady słupowo-ryglowe, aluminiową ślusarkę okienną i drzwiową oraz płyty kamienno-betonowe na nawierzchni placu. Na wewnętrzny dziedziniec będzie się można dostać także poprzez klatki schodowe, a osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich skorzystają z dwóch, przeszklonych, panoramicznych wind. Koszty budowy nowego kompleksu budynków zostaną pokryte częściowo z oszczędności uzyskanych w projekcie Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej, współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Koszt robót budowlanych wyliczono na 29,4 mln zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...