'Wejherowo rozwija się dzięki rzemiosłom i usługom, cech odgrywa bardzo ważną rolę' - mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa. We wtorek (14 czerwca) odbyło się walne zgromadzenie delegatów Powiatowego Cechu Rzemiosł w Wejherowie.
Walne zgromadzenie odbywa się raz w roku. Podczas spotkania przedstawiono pracę zarządu w ubiegłym roku. Był to również czas na przyznanie odznaczeń osobom zasłużonym. Nadano m.in. platynowy medal Kilińskiego, złoty medal Kilińskiego czy brązowy medal Kilińskiego.
— Zarząd w trakcie swych obrad podjął decyzję żeby wiele osób wyróżnić różnymi odznaczeniami. Mamy tutaj najwyższe odznaczenie rzemieślnicze nadawane przez Związek Rzemiosła Polskiego. Jest to szabla Kilińskiego, którą otrzyma nasz długoletni rzemieślnik - mówi Ryszard Pionk, starszy wejherowskiego cechu.
Wskazano również na przyszłość cechu i perspektywę rozwoju młodych rzemieślników.
— Planem na przyszłość jest troska o rozwój rzemiosła jak również kształcenie nowych adeptów. Mamy 260 rzemieślników zrzeszonych w cechu, 210 się kształci. Mamy placówki dydaktyczne na kalwaryjskiej, jest tam nowy obiekt, młodzież będzie praktycznie mogła poćwiczyć na urządzeniach numerycznie sterowanych. Na piętrach mamy pracownie komputerowe, tam młodzież pozna metody produkcji w zakładach pracy - dodaje Pionk.
Jak informuje prezydent miasta, rzemiosło od początku powstania Wejherowa odkrywało ważne usługi.
— Jeżeli popatrzymy na Wejherowo, tutaj nie ma dużych zakładów przemysłowych, nie ma takiej działalności, która by była zasadniczym miejscem stanowisk pracy. Wejherowo rozwija się dzięki rzemiosłom i usługom, cech odgrywa bardzo ważną rolę. Wejherowski cech jest wyjątkowy w skali krajowej, ma wspaniałą szkołę rzemiosła rozpoznawalną w całym kraju. Ma bardzo wysoki poziom nauczania - mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.