14.04.2025 14:02 1 OR
Takiej wystawy jeszcze nie było! Wraki Zatoki Gdańskiej na wyciągnięcie ręki
Interesującą, nie tylko dla fanów militariów, wystawę otwarto w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Nie zabrakło na niej przykładów zastosowania nowoczesnych technologii w nurkowaniu czy dokumentacji wraków.
Zaprezentowane wraki pochodzą z okresu II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. w wyniku ataków lotnictwa niemieckiego na wodach Zatoki Gdańskiej zatonęły liczne polskie hydroplany i okręty, w tym OORP Gryf i Wicher.
— W czasie okupacji Zatoka stała się poligonem doświadczalnym flotylli szkoleniowych załóg niemieckich okrętów podwodnych, stacjonujących w Gdańsku, Gdyni i na Helu. Intensywność szkoleń, niedoświadczenie załóg lub sabotaż często doprowadzały do kolizji lub zatonięcia ćwiczebnych jednostek. W ostatnich miesiącach wojny, podczas operacji Hannibal, akwen stał się areną szczególnie dramatycznych wydarzeń — tłumacz dr Marcin Westphal, zastępca dyr. NMM ds. merytorycznych.
To właśnie tu wiele spośród jednostek uczestniczących w akcji, z tysiącami ewakuowanych niemieckich żołnierzy i cywilów na pokładach, padło ofiarą sowieckiego lotnictwa i okrętów podwodnych.
Cyfrowe modele fotogrametryczne wybranych wraków spoczywających na dnie Zatoki Gdańskiej zostały na wystawie pokazane zarówno w postaci dwuwymiarowych obrazów, jak i animacji 3D oraz fizycznych form przestrzennych.
— W ten sposób zwiedzający mogą z bliska obejrzeć m.in. pozostałości polskiego niszczyciela ORP Wicher, niemieckich U-Bootów U-272 i U-768, lodołamacza Königsberg, jednostek typu Kriegsfischkutter oraz holowników — mówi dr Anna Rembisz-Lubiejewska, kuratorka wystawy.
Nowoczesne formy dokumentacji służą nie tylko popularyzacji militarnego dziedzictwa Zatoki Gdańskiej; są również podstawą do oceny stanu zachowania i postępu degradacji tych wyjątkowych obiektów historycznych, a także sposobem na zachowanie wiedzy o nich dla przyszłych pokoleń.
Wystawa czasowa „Militarne dziedzictwo Zatoki Gdańskiej” została przygotowana przez: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Fundację Wspierania Nurków Dive Lan, Underwater 3D, Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych Sp. z o.o., wydawca magazynu Odkrywca, Submerged Foundation. Ekspozycja będzie prezentowana do 23 czerwca 2025 roku w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Bilet normalny – 23 zł, ulgowy – 17 zł.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: redakcja@nadmorski24.pl. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.
Komentarze
Takie czasy15.04.2025 11:39:46
Inne państwa łowią a my już stawiamy muzea....żenada
1 0 + odpowiedz