12.04.2022 15:30 46 PM
Przeciwnicy atomówki kontra inwestor. Zwolennicy zagłuszani?
"O nas nikt nie myśli, nikt z nami nie rozmawiał" - mówili mieszkańcy podczas spotkań z przedstawicielami spółki, która ma wybudować pierwszą w Polsce atomówkę. Spotkania wzbudzały wiele emocji, były gwarne i dynamiczne. Uczestnicy otrzymali garść nowych informacji, ale nie brakowało pytań, a wiele kwestii budziło kontrowersje.
Pełne sale – w Słajszewie, Jackowie, Sasinie i Kopalinie na terenie gminy Choczewo. To tam odbyły się pierwsze spotkania inwestora - Polskie Elektrownie Jądrowe, który planuje wybudować elektrownie atomową, z mieszkańcami. Uczestników interesowały zagadnienia związane z nową infrastrukturą, oddziaływaniem na człowieka, zagrożeniami dla bezpieczeństwa czy turystyki, a także szanse dla lokalnego biznesu czy wpływ na krajobraz. Czytaj więcej: Kolejny krok w kierunku budowy atomówki na Pomorzu.
Jedni są za, inni przeciw budowie elektrowni w ich gminie, jedno jest pewne - spotkania, które odbyły się w ostatnim czasie przyciągnęły głównie przeciwników atomu i to wyłącznie oni zabierali głos.
— Przeprowadziłam się do Sasina, żeby mieć ciszę i spokój, a tutaj będzie bajzel – mówiła mieszkanka na spotkaniu w Sasinie.
— Od wielu lat budowaliśmy tutaj gospodarstwa agroturystyczne i z tego żyjemy, a państwo dzisiaj odbiera nam chleb. Nie ma czegoś takiego jak turystyka atomowa – to jeden z głosów, który można było usłyszeć w świetlicy wiejskiej w Słajszewie.
Poruszenie podczas rozmów w Sasinie wzbudziła informacja, że budynek reaktora będzie miał 100 metrów wysokości. Podobnie mieszkańcy reagowali na wiadomości o wycięciu kilkuset hektarów lasów czy o drogach, które będą przechodzić blisko ich miejscowości.
Formuła spotkań bazowała na prezentacji, którą przedstawiciele PEJ omawiali, następnie mieszkańcy do każdego z poruszanych tematów mogli zadawać pytania. I na to właśnie czekali, chcieli rozmawiać przede wszystkim o tym co ich najbardziej nurtuje.
— Mieszkańcy słusznie wskazują, że mają konkretne sprawy do rozpatrzenia. Ludzie chcieliby się czegoś konkretnego dowiedzieć, może zmieńmy formułę, żeby zadawać konkretne pytania – mówił uczestnik jednego ze spotkań.
— Te slajdy nic nie wnoszą – tak z kolei reagowali mieszkańcy Kopalina na specjalistyczny, fachowy język, którym często posługiwali się prowadzący.
— Nie odpowiadają na pytania i ignorują ludzi – krzyczała uczestniczka spotkania w Kopalinie.
Przedstawiciele inwestora gwarantowali, ze żadna z wątpliwości nie zostanie bez odpowiedzi.
— Wszystkie pytania, które padają są zapisywane i nasi specjaliści na nie odpowiedzą i wszystko zostanie opublikowane – mówiła podczas spotkania przedstawicielka PEJ.
— Chcemy referendum, a nie sondaży. Niech wypowiedzą się mieszkańcy – mówił jeden z uczestników rozmów.
— Chodzi o pieniądze, a my? O nas nikt nie myśli, nikt z nami nie rozmawiał – zarzucali uczestnicy spotkania w Kopalinie.
W Jackowie z kolei mieszkańcy pytali dlaczego spółka obciąża jedną małą gminę, tak dużą odpowiedzialnością?
Jak uważa jedna z mieszkanek gminy Choczewo podczas spotkań zabrakło głosu zwolenników budowy atomówki w ich małej ojczyźnie. Twierdzi, że nie mieli oni szansy dojść do głosu, byli uciszani, a raczej zagłuszani.
— Nie wszyscy mieszkający w gminie Choczewo są przeciwko budowie elektrowni jądrowej, są wśród mieszkańców zwolennicy tej budowy, i jest ich bardzo dużo. Jako mieszkanka, żyjąca w gminie Choczewo od ponad pół wieku, żyjąca tu i pracująca przez 365 dni w roku, a nie tylko latem, czy w weekendy, czuję się spychana na margines przez właścicieli działek i domków letniskowych. Wyraźnie odbiera mi się, oraz mieszkańcom możliwość decydowania o przyszłości ziemi, na której od urodzenia żyją. I to bez względu na to, jakie mam poglądy na temat posadowienia tu elektrowni - powiedziała nam jedna z uczestniczek spotkań.
Ostatnie wydarzenia podsumował także sam inwestor.
— W każdym z tych spotkań udział wzięło co najmniej kilkadziesiąt osób, za co w imieniu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe bardzo dziękuję. Wiemy, że temat elektrowni jądrowej na Pomorzu jest istotny dla mieszkańców i dlatego będziemy kontynuować rozpoczęty dialog zarówno ze społecznością lokalną, jak i z władzami samorządowymi. Podobne spotkania informacyjne poświęcone raportowi środowiskowemu zorganizujemy także dla mieszkańców gmin Krokowa oraz Gniewino – mówi Joanna Szostek, p.o. kierownika Zespołu ds. Komunikacji i Zarządzania Interesariuszami.
Jak poinformowały PEJ kwietniowe spotkania rozpoczęły cykl spotkań informacyjnych w regionie, podczas których spółka przybliży mieszkańcom zarówno raport środowiskowy, jak i status realizacji inwestycji oraz możliwości współpracy ze społecznością lokalną.
Komentarze
Enkanowski24.06.2022 11:07:25
To oczywiste, że nawet będąc zwolennikiem energii jadrowej, nikt nie chce, aby taka elektrownia atomowa stała w bliskim sąsiedztwie. Nie znam nikogo, kto chcialby mieszkac w pobliżu takiej elaktrowni.
1 1 + odpowiedz
Mieszkańcy22.04.2022 12:30:49
Nie wiemy co będzie lepsze ,ale prąd jest potrzebny .Trochę podziwiamy ludzi ,którzy niedawno byli za Atomówką ,a teraz protestują ,ale to inna opcja .Takie czasy!!!
0 0 + odpowiedz
Miś Kolargol16.04.2022 07:55:15
Każdy kto jest przeciwny budowie EJ działa na szkodę naszego kraju, świadomie lub nie. 1. Paliwo do elektrowni atomowej stanowi ułamek kosztów wytwarzania energii ( w przeciwieństwie do paliw kopalnych) i może bez problemu być kupowane i w łatwy sposób transportowane z dowolnego miejsca. Dzięki temu daje bardzo dużą niezależność a wzrost jego kosztu nawet o 100% będzie miał wpływ tylko o około 10-15% na cenę produkowanej energii. 2. Jedynym krajem który dotychczas deklarował zamykanie EJ są Niemcy (oczywiście wiadomo czemu, mieli w planach mieć wszystko na gaz i żyć z prowizji dystrybucji Nord Stream 2 więc nie ma rękę im też atom u nas. ) Pozostałe rozwinięte kraje jak Stany, Chiny, Francja a nawet Rosja mają po kilkadziesiąt redaktorów i budują kolejne (Chiny mają w planach budowę kolejnych 150 szt) 3. Jeśli chcemy myśleć o ekologii to na tą chwilę jest to jedyna realna i nie obciążająca środowiska droga
8 8 + odpowiedz
Kanej13.04.2022 13:39:29
2022 rok a u nas, jak w lesie. I wy do Zachodu chcecie? Ile powstanie miejsc pracy, dróg, linia kolejowa tez będzie! Więcej turystów, bo myślę, ze niektórzy dopiero dowiadują się o istnieniu gminy Choczewo. Nowi mieszkańcy się wprowadza, bieżnia lokalnycruszy, powstaną nowe sklepy, miejsca usługowe. Jest więcej plusów niż minusów, wniosek jest jeden - budować! Lubię Choczewo i okolice za ten spokój, ale niestety wiadome jest, ze wiecznie trwać to nie będzie
14 7 + odpowiedz
Iza14.04.2022 00:07:35
Dania, Austria, Irlandia, Włochy, Norwegia, Portugalia i jeszcze kilka panstw... U nich tez jest jak w lesie bez atomu?
4 6 + odpowiedz
Przyzwyczajony13.04.2022 14:32:37
Piszesz jakby do Choczewa nie było drogi ani sklepów. A że w ciągu 3 lat wybudują elektrownie i co dalej. Kasy wydane prąd tańszy nie będzie, uran drogi żeby zasilać elektrownie, śmieci radioaktywnych pełno i co z nim i zakopywać w twoim ogrodzie. Argumenty twoje nie przekonywujące.
10 11 + odpowiedz
Krzysztof kolega zenona13.04.2022 12:47:17
Ci Choczewiacy mają chyba kisiel zamiast mózgów.Nie dość że nie mają nic do gadania to jeszcze jakieś pretensje.Jak dobrze że mamy w Polsce spec ustawy i lament cwaniaków działkowych i malkontentów nic tutaj nie da.Elektrownia będzie chociaż by się zesr....i.
10 11 + odpowiedz
Polak z Kaszub13.04.2022 10:30:06
Ludzie ! W Polsce do 2040 roku zostanie oddanych parę elektrowni atomowych i Choczewo nie jest pod tym względem jakoś szczególne. A to będzie zwykły zakład ot produkujący energię. Czasy megalomanii i budowy huty Katowice już się skończyły. Zobaczycie za parę laty będziecie się tego wstydzić, że byliście przeciw. Spójrzcie jak to wygląda w Szwecji. Ludzie pływają na plaży, campingi stają dalej a kawałek obok elektrownia i nikomu to ni przeszkadza, A era atomu dopiero się zaczyna. Niedługo wejdą do Polski reaktory kompaktowe montowane na osiedlach i w dużych zakładach. Funkcjonowanie z energią atomową stanie się zupełnie normalne. Zresztą w Polsce działa już jeden reaktor atomowy pod Warszawą i nazywa się "Maria". Tylko mało osób o tym wie. Niedowiarkowie niech sobie wpiszą w googlu.
13 8 + odpowiedz
Gość 13.04.2022 10:57:40
A chodzą słuchy że w Europie atomówki zamykają
6 8 + odpowiedz
Polas13.04.2022 11:49:21
Tylko w Niemczech, ale oni też się już gazu raczej wypisują.
6 1 + odpowiedz
Za i przeciw12.04.2022 20:54:02
Jeżeli jest pewne, że ma powstać ta elektrownia, nikt i nic tego nie powstrzyma i nikt z przeciwnym zdaniem nie będzie się się liczył tylko powstanie elektrownia atomowa, to do roboty, budować nie dyskutować. Chyba, że chodzi tylko o bicie piany, bo i tak nie będzie tej elektrowni?
25 5 + odpowiedz
Arkadiusz12.04.2022 20:34:50
W Baranowie też zrobili referendum którego nikt nie będzie brał pod uwagę, mieszkańcy olali te spotkania bo i tak nie mają nic do gadania, pójdzie spec ustawa i dziękuję, przeciwnicy mogą jedynie opóźnić wszelkie decyzję środowiskowe
15 0 + odpowiedz
Kler12.04.2022 20:09:27
Zwolennicy elektrowni pytanie do Was - czy jak ona powstanie to prąd będzie tańszy?
13 12 + odpowiedz
Energetyk 13.04.2022 09:16:05
Czy tańszy tego nie wiem, ale na pewno będzie droższy jak nic nie zrobimy. Ale przede wszystkim PRĄD BĘDZIE. Bo o to toczy się gra. Zapotrzebowanie na energię rośnie, a dużych źródeł nie przybywa. Polsce grozi blackout. To nie mrzonki tylko fakty. Odsyłam do literatury branżowej.
19 8 + odpowiedz
Thorgal12.04.2022 20:17:02
Widzę, że dla przeciwnika jednak kasa najważniejsza...odpowiem prosto...nie! Nie będzie! Ale gmina i mieszkańcy zyskają na podatkach płaconych przez elektrownię...to po pierwsze...a po drugie są jeszcze inwestycje związane z budową atomówki...remonty dróg, budowa nowych, linia kolejowa i inne towarzyszące inwestycji. To są wartości dodane które realnie wpłyną na rozwój gminy!
21 11 + odpowiedz
Gość 13.04.2022 11:02:08
A dla zwolenników najważniejsze jest co...?że będzie prąd wogóle? Jeśli tak to można w sposób bardziej ekologiczny to zrobić- farmy wiatrakowe, paneli słonecznych. No ale wtedy by nie powstała spółka elektrowni atomowej czy jak się to nazywa i nie można by było na tym zarobić
5 9 + odpowiedz
Energetyk 13.04.2022 09:18:47
Pomijając fundamentalne sprawy jak poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski, równiez sama gmina Choczewo ma szansę na historyczny cywilizacyjny skok. I nic przy tym nie musi tracić na atrakcyjności turystycznej. Wręcz przeciwnie, bo pojawi się lepsza Infrastruktura, która przyciągnie jeszcze więcej turystów.
13 9 + odpowiedz
Przyzwyczajony12.04.2022 22:56:06
Nie będzie tańszy prąd, radioodpady do twojego ogródka jako obornik. To po co tak gadasz podatki dla gminy a dla społeczeństwa co syf z elektrowni chyba nie wiesz co to przemysł ciężki. Żadnych argumentów za.
19 21 + odpowiedz
Energetyk 13.04.2022 09:21:04
Putinowi nie pasuje żeby Polska była niezależna energetycznie i każe swoim pieskom ujadać i mącić. Wypad na Kreml sprzedajne ruskie trolle.
14 7 + odpowiedz
Niech ktoś mi wyjaśni12.04.2022 20:02:23
Dlaczego elektrownia atomowa nie będzie budowana w Żarnowcu na miejscu dawno planowanej EJ?
9 12 + odpowiedz
Thorgal12.04.2022 20:21:16
Bo technologia budowy nie pochodzi rodem z ZSRR...reaktory będą chłodzone wodą morską, mają inną budowę i elementów tamtej jadrowki nie można wykorzystać i najważniejsze...stare miejsce nie było trafnie wybrane że względu na podłoże i grunty. W Lubiatowie grunty są bardziej stabilne!
19 5 + odpowiedz
Przyzwyczajony12.04.2022 23:10:02
Mózg sobie schlodż. Wszystkie państwa to zamykają bo odpadów mają pełne śmietniska ale jedną atomówkę chcą otworzyć żeby 3 wiochy miały prąd
8 20 + odpowiedz
M13.04.2022 09:22:19
Chachara ruski trollu wiemy, że to Ty. Coś słabo ci idzie agitowanie. Nie będzie premii ani w rublach ani w euro.
6 7 + odpowiedz
Aster12.04.2022 19:59:12
Patrząc na tą lokalizację, to jest ona najmniej uciążliwa na całym wybrzeżu. Za lasem, daleko od wielu zabudowań (nie wszystkich), nie będzie tam wielkich kominów chłodni, tak jak w niektórych elektrowniach. Nie wątpliwie parę domków agroturystycznych ucierpi, ale nie są posadowione nad samym morzem i Letnicy mogą pojechać na plażę ciut dalej na wschód i nie będą nawet widzieli elektrowni. Pytanie, kogo to najbardziej boli? Chyba bardziej ludzi spoza gminy, którzy mają swoje biznesiki. Dla wielu miejscowych to szansa pracy i dobra przyszłość dla ich dzieci. Zawsze jakieś tam minusy będą, ale sądzę, że jest więcej plusów. Potencjalnie może to być nawet mały plus okolicy. Wiadomo, że przyjeżdżają głównie Polacy, wielu chciałoby nawet zza płotu zobaczyć jak wygląda pierwsza polska ej. Na plażę pójdą kawałek dalej i przez las nawet nie zobaczą budynków elektrowni. Takie jest moje zdanie, zawsze można iść do sądu, że z powodu sąsiedztwa elektrowni spadła wartość działki i wykazać, że ma się mniej klientów.
24 12 + odpowiedz
Gość 13.04.2022 10:56:18
Tak atomówka jako atrakcja turystyczna. Jeszcze bilety będą sprzedawać i wycieczki oprowadzać, a co tam jeszcze na tym zarobią.
6 0 + odpowiedz
Thorgal12.04.2022 19:53:23
Jak tak czytam te komentarze to po jednej stronie widzę ludzi co zainwestowali swoje pieniądze w interes związany z turystyką i jest im na rękę by gmina Choczewo pozostała turystyczna, zacofana gospodarczo bo na tym robi się kasę. Po drugiej stronie widzę ludzi, którzy chcieliby rozwoju gminy, większych możliwości dla mieszkańców niezwiązanych z garstką ludzi zarabiających na turystach. Drugich jest więcej i oby oni zwyciężyli i wyciągnęli gminę Choczewo z zadupia województwa pomorskiego!!!!
27 13 + odpowiedz
Przyzwyczajony12.04.2022 23:13:40
Twoje komentarze są dramatyczne. Nie ma tam rzadnych argumentów piszesz coś co nic nie wnosi.
5 15 + odpowiedz
M13.04.2022 09:23:33
Jak to dobrze, że nie będzie żadnego referendum ani oglądania się na protesty. Budować budować budować! A trolli ruskich wysłać na Kreml.
9 4 + odpowiedz
Burak Yeti 12.04.2022 19:45:09
A jak by chcieli tam wybudować szpital to też by protestowali ...? Czy by budowali tam drugie imperium rydzyka to też by protestowali ?
15 5 + odpowiedz
Patriota12.04.2022 18:48:19
Ciekawe, co zostawicie swoim dzieciom, zwolennicy atomu w Gminie Choczewo. Jedną wielką ruinę.
13 21 + odpowiedz
Halinka z GS-u13.04.2022 09:26:32
Dzięki tej elektrowni nasze dzieci będą miały do czego wracać z emigracji zarobkowej, na którą musiały się udać, bo w gminie teraz bida i nędza. Więc przestan stękać i się ino módl o rychłą budowę!
10 4 + odpowiedz
Mieszkaniec.S.12.04.2022 18:43:13
Jestem za budowom elektrowni.niech zaczynajmy budować nie patrzeć na agroturystykę.bo ci co prowadom agroturystykę to gminę robiąm w ciula z podatkiem za wynajem i klimatyczne nie placom co powinni . Budować!!!
20 10 + odpowiedz
Baśka12.04.2022 18:58:27
Właśnie tacy ludzie są za budową. Zdania poprawnie nie potrafi napisać, ale się wypowiada.
10 16 + odpowiedz
powiedz12.04.2022 19:49:08
Coś więcej o sobie Baśka. Potrafisz sklecić poprawnie więcej niż jedno zdanie? Naprawdę wydaje ci się że każdy o odmiennym od twojego spojrzeniu na energetykę atomową jest ćwierćmózgiem czy tylko tak wbijasz szpilę bo lubisz być czasem złośliwa, albo co gorsza - uogólniasz, bo lepiej rozumiesz rzeczywistość jak sobie podzielisz na my-wy, biale-czarne, dobre-złe?
21 3 + odpowiedz
Pytam12.04.2022 18:12:26
Ruskie znow przez organizacje finansują tych ludzi protestujących czy niemiecki greenpis
13 8 + odpowiedz
Aga12.04.2022 17:57:30
Może dajmy się jednak wypowiadać ludziom, których ta sytuacja dotyczy. Choć nawet patrząc globalnie, to środkowe wybrzeże jest jedyną polska opcja na wypoczynek, ciszę i spokój i czyste powietrze. Jak ktoś tęskni za rozbuchana infrastruktura i syfem w koło, to zapraszam na południe, np. do Bełchatowa.
9 15 + odpowiedz
Elektryk 12.04.2022 17:35:33
Niby chodzi im to zniszcenie środowiska, wycięcie drzew, a tak naprawdę boją się, że wczasowicze nie przyjadą. Jakoś nikt nie protestował, że wycięli lasy pod Trasę Kaszubską, czy wytną pod nowe linie 400kV. Chyba, że jeszcze myślenie niektórych zatrzymało się na Czarnobylu i mamy być dalej zacofanym energetycznie państwem. Niech budują, gdziekolwiek u nas w regionie
23 10 + odpowiedz
Mieszkaniec 12.04.2022 17:11:57
Budować budować budować! Nie patrzeć na maruderów. Oni nie mają żadnych racjonalnych argumentów przeciw budowie poza swoim własnym interesem.
25 14 + odpowiedz
Po co12.04.2022 19:00:13
A Ty jakie masz argumenty? Bo chętnie poczytam jakieś sensowne.
2 11 + odpowiedz
Lonia12.04.2022 18:04:17
Sprzedałam ojcowiznę I wzięłam kredyt na 30 lat. Pracuje na domkach całą rodziną. Jak turysta nie przyjedzie, to chyba tylko pozostanie nam sznur na szyję.
6 12 + odpowiedz
Jan Kowalski13.04.2022 05:21:48
Czasy są trudne. Sam musiałem się przebranzowic i wyjeżdżam za granicę. Możliwości jest mnóstwo. Trzeba trochę pokombinować i się uda a nawet będzie lepiej. A nie siedzieć i narzekać.
7 0 + odpowiedz
minister12.04.2022 20:31:08
Przecież dostaniecie odszkodowania ludzie
9 3 + odpowiedz
Kibic12.04.2022 16:45:39
Przeciwnicy myślą tylko o własnym interesie.Ogół ich nie obchodzi, ale energię by chcieli jak najtańsza.Rodowity Kaszub jest za.
26 14 + odpowiedz
Janusz12.04.2022 19:03:18
Kto Ci nagadał, że będziesz miał tańszą energię? Myślisz, że tą elektrownię za darmo wybudują? Nie, doliczą Ci to do rachunku za prąd. Przeciwnicy myślą chociaż o swoim interesie a Ty nawet o tym nie myślisz.
10 9 + odpowiedz
ej Janusz12.04.2022 19:45:11
A wiesz jakie jest zapotrzebowanie na energię w kraju? I że cały czas rośnie? Wiesz że już nie raz musieliśmy się ratować kupując energię za granicą? Jesteśmy w unii, musimy przestawić naszą produkcję energii na coś co nie emituje co2 bo w innym razie pójdziemy z torbami. Nie dlatego że produkcja z węgla jest super droga TYLKO DLATEGO ŻE MUSIMY PŁACIĆ CORAZ WIĘCEJ ZA KAŻDĄ TONĘ CO2. Z atomem ten problem nie istnieje. Atom można uzupełnić OZE ale nie zastąpić.
9 5 + odpowiedz
Janusz12.04.2022 22:40:49
Pytanie było proste. Kto kibicowi naopowiadał bajek o taniej energii? Z atomem nie trzeba płacić za emisję co2 ale trzeba spłacić inwestycję więc taniej nie będzie a możliwe, że nawet drożej. Kiedyś elektrownie jądrowe były tańsze w budowie, posiadały mniej elektroniki i zabezpieczeń. Z jednej strony dobrze, że teraz jest bezpieczniej a z drugiej znacznie podnosi to koszty realizacji projektu, jakim jest budowa atomówki. Te koszty uderzą w konsumentów. Do tego dochodzą koszty utylizacji odpadów radioaktywnych, zatem nie liczyłbym na oszczędności.
4 9 + odpowiedz