03.04.2022 12:21 21 WH/TTM
W Słajszewie przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe spotkali się z mieszkańcami gminy Choczewo. Głównym tematem był raport oddziaływania atomówki na środowisko.
Kilka dni temu informowaliśmy, że raport środowiskowy trafił do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Więcej o tym w naszym artykule.
W sobotę (2 kwietnia) rozpoczął się cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców gmin lokalizacyjnych oraz wszystkich innych zainteresowanych. Pierwszym przystankiem była świetlica wiejska w Słajszewie.
— Zamierzamy przybliżać zapisy oddziaływań na środowisko. Raport został złożony pod koniec marca i mówi, jak elektrownia będzie oddziaływać na otoczenie. Ten dokument ma kilkadziesiąt tysięcy stron, dlatego spotykamy się z mieszkańcami, aby przybliżyć najważniejsze informacje z dokumentu i żeby mogli się z tymi informacjami zapoznać jeszcze zanim dokument zostanie upubliczniony przez organ, który prowadzi postępowanie środowiskowe - mówi Marcin Skolimowski z Polskich Elektrowni Jądrowych.
Raport zawiera badania i analizy prowadzone od 2017 roku, które obejmowały wiele obszarów badawczych. Dokument pokazuje, jak elektrownia będzie oddziaływać na otoczenie, ludzi i inne czynniki - turystyka czy rynek nieruchomości.
— Niezależnie, który wariant lokalizacyjny zostanie wybrany, to elektrownia będzie impulsem rozwoju dla całego regionu. To nie jest produkt, który działa samodzielnie. To jest fakt bezsprzeczny. Elektrownia jądrowa potrzebuje wiele inwestycji towarzyszących - potrzebuje dróg - drogi wojewódzkiej i dróg lokalnych, potrzebuje połączenia kolejowego. Z tego także będą korzystać mieszkańcy - wylicza Skolimowski.
Kolejne spotkanie o elektrowni jądrowej w środę (6 kwietnia) w świetlicy wiejskiej w Sasinie o godzinie 16:00.