08.04.2022 15:00 15 WH

Będzie więcej pociągów do Helu i nowe przystanki? PKP pracują nad projektem

Fot. archiwum

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. działa w sprawie projektu „Poprawa przepustowości na linii nr 213 Reda – Hel”. Kolejarze zamierzają zwiększyć liczbę pociągów na tej trasie. Możliwa jest budowa nowych przystanków m.in. Reda Ciechocino, Smolno, Władysławowo Południe. Nie wiadomo, kiedy ruszy remont, bo wszystko to zależne jest od unijnych dotacji.

Co roku podczas sezonu Półwysep Helski pęka w szwach. Tysiące turystów wybiera się nad polskie morze zarówno samochodem, jak i pociągiem. Skutkiem są długie korki m.in. na krajowej szóstce czy na drogach wojewódzkich oraz przepełnione pociągi.

Aktualnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pracują nad rozwiązaniem tego problemu na torach, tworząc dokumentację przygotowawczą dla projektu pn. „Poprawa przepustowości na linii nr 213 Reda – Hel”.

Celem projektu jest określenie możliwości poprawy przepustowości linii, czyli zwiększenia liczby pociągów kursujących na tej trasie. Dzięki temu poprawi się dostępność komunikacyjna mieszkańców północnych Kaszub i Mierzei Helskiej z Trójmiastem oraz resztą kraju, a także możliwości dojazdu turystów nad Bałtyk – wyjaśnia rzecznik prasowy Przemysław Zieliński.

Spółka bierze pod uwagę różne możliwości, m.in. budowa mijanek, dobudowa drugiego toru oraz elektryfikacja linii, co ma przełożyć się na sprawniejszy i bardziej ekologiczny transport.

Analizowana jest również budowa nowych przystanków (o roboczych nazwach) Reda Ciechocino, Smolno, Władysławowo Południe, Chałupy Kemping, Kuźnica Wschód, Jastarnia Wschód, Hel Bór – dodaje Zieliński.

Kolejarze uwzględniają także modernizację stacji i przystanków, m.in. poprzez dobudowę dodatkowych peronów w Pucku, Helu i Władysławowie, co ma pozwolić na zwiększenie możliwości obsługi podróżnych.

Kiedy projekt będzie gotowy oraz rozpoczną się roboty? Jak na razie tego nie wiadomo, bo uzależnione jest to m.in. od dostępności środków finansowych w nowej perspektywie finansowej UE (lata 2021 – 2027).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...