17.01.2022 08:10 10 WH/pomorskie.eu
Zakończyła się budowa szpitala tymczasowego w halach AmberExpo w Gdańsku. Zamontowano m.in.: wentylację, ogrzewanie, instalację tlenową, wstawiono łóżka, podłączono specjalistyczną aparaturę medyczną. Dyrektor placówki planuje otwarcie od środy (19 stycznia), ale jest to zależne od decyzji Ministerstwa Zdrowia.
Przypomnijmy, że w połowie grudnia zapadła decyzja o wznowieniu pracy szpitala covidowego w województwie pomorskim. Początkowo resort zdrowia tego nie planował. W tej sprawie apelował marszałek Mieczysław Struk. Szczegóły w naszym artykule.
Teraz portal pomorskie.eu poinformował o zakończeniu prac w szpitalu tymczasowym na terenie trzech hal Międzynarodowych Targów Gdańskich. Placówkę wyposażono w m.in. wentylację, ogrzewanie, instalację tlenową, wstawiono łóżka, podłączono specjalistyczną aparaturę medyczną.
— Do dyspozycji chorych na COVID-19 będzie 300 łóżek, w tym 280 ogólnozakaźnych, internistycznych i 20 intensywnej terapii. Będzie też punkt przyjęć i radiologia. Pacjent będzie miał zapewniony 24-godzinny dostęp do badań diagnostycznych np. tomografii komputerowej – mówi Rafał Cudnik, dyrektor szpitala tymczasowego.
Jak na razie nie wiadomo, kiedy do szpitala trafią pierwsi pacjenci chorzy na Covid-19. Placówka planuje to na środę (19 stycznia), ale aby było to możliwe potrzebna jest decyzja z Ministerstwa Zdrowia.
— Ponowne uruchomienie szpitala ma odciążyć inne placówki, a zwłaszcza przeciwdziałać przekształcaniu kolejnych oddziałów na łóżka covidowe. Chodzi też o nieodwoływanie i nieograniczanie pilnych i planowych zabiegów – informuje portal pomorskie.eu. - Piąta fali pandemii spowodowana omikronem na Pomorzu nabiera tempa. W naszym regionie odnotowano najwięcej w Polsce zakażeń tym wariatem.
Spółka Copernicus, która kieruje szpitalem tymczasowym, zrekrutowała 222 medyków. Nadal trwa poszukiwanie pracowników.
— Zapewnienie personelu do szpitala tymczasowego jest możliwe pomimo bardzo złych decyzji rządu PiS względem medyków. Przypomnę, że na Pomorzu w ubiegłym roku stworzono rekordowo mało miejsc rezydenckich i szkoleń specjalizacyjnych dla lekarzy (tylko 183 miejsca na 4195 w całym kraju). Dla przykładu w kluczowych i deficytowych specjalizacjach jak np.: anestezjologia i intensywna terapia było 5 miejsc, choroby zakaźne 2, a epidemiologia 0 – zwraca uwagę Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Przypomnijmy, że szpital tymczasowy działał w Gdańsku od marca do 30 czerwca. W tym czasie w placówce hospitalizowano ponad 800 pacjentów.