17.01.2022 07:48 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Ekwador - poznaj bliżej ten piękny kraj

Materiał Partnera.jpg

Ekwador ma sporo do zaoferowania, a przede wszystkim zachwycać może swoimi krajobrazami, architekturą i klimatem. Nic dziwnego, że wiele osób wybiera właśnie ten kraj jako kierunek turystyczny.

Ekwador - położenie i trochę historii

Ekwador jest państwem położonym w Ameryce Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Od północy sąsiaduje z Kolumbią, a od południa z Peru. Stolica Ekwadoru to Quito, drugie co do wielkości miasto w kraju (na pierwszym miejscu znajduje się Guayaquil). W skład państwa wchodzą również wyspy Galapagos, położone ok. 1000 km od kontynentalnej części kraju.

Historia Ekwadoru sięga czasów starożytnych. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie należącym do kraju datuje się na ok. 8000 lat p.n.e., kiedy to zamieszkiwały tam liczne rolnicze plemiona indiańskie. W XV wieku tereny te zostały włączone do państwa Inków, a w kolejnym wieku podbite przez Hiszpan. Przez następne kilka stuleci trwała walka miejscowej ludności z kolonizatorami, w czasie której wybuchło wiele powstań i buntów. W XIX wieku Ekwador uzyskał upragnioną niepodległość, która trwa do dzisiaj.

Materiał Partnera.jpg

Atrakcje i cechy charakterystyczne Ekwadoru

Charakterystyczna dla Ekwadoru jest przede wszystkim jego kolonialna architektura. Zwłaszcza stolica Ekwadoru – Quito – wyróżnia się pod tym względem. Znajdują się tam liczne zabytkowe kościoły, muzea oraz galerie sztuki, eksponujące architekturę kolonialną.

Nie każdy może zdaje sobie sprawę, ale Ekwador jest prawdziwym bananowym eldorado. Kraj jest bowiem czołowym eksporterem bananów na całym świecie, przez co plantacje tych owoców można spotkać tam dość często. Ekwador wiedzie też prym w byciu producentem ciekawych odmian ziaren kakaowca. Nie są to jednak pospolite plantacje tego surowca, ale przeznaczone do wytwarzania czekolad premium. Ze względu na ekskluzywność czekolad z Ekwadoru uważane są one za jedne z najdroższych na świecie.

Turyści z pewnością potwierdzą, że Ekwador to także kopalnia zjawiskowych widoków, które da się oglądać bez końca. Państwo można podzielić na trzy strefy turystyczne uzależnione od tego, co by się chciało zobaczyć. Są to urokliwe szlaki górskie skąpane w często występującej tam mgle, egzotyczna dżungla oraz rajskie wyspy Galapagos. Taka różnorodność krajobrazów na terenie jednego kraju nie zdarza się często. Z tego też względu, turyści chętnie odwiedzają Ekwador właśnie dla niezapomnianej scenerii, jaką można tam spotkać. Wybierając się w tak odległe miejsce warto mieć ze sobą wsparcie kogoś z doświadczeniem w poruszaniu się w tych rejonach np. wyprawy Ekwador z Sunsara.pl

Czy do Ekwadoru warto wybrać się zimą?

Pogoda w Ekwadorze jest przez cały rok stabilna, przez co jest to całoroczny kierunek turystyczny. Temperatura panująca w tym kraju przez cały rok oscyluje średnio między 16 a 18 stopni Celsjusza. Trzeba pamiętać, że państwo leży na równiku, dlatego też nie występuje tam wyraźna zima czy lato. W Ekwadorze można wyróżnić porę deszczową i suchą. Pierwsza z nich trwa od października do maja, a druga od czerwca do września.

Podróżowanie zimą do Ekwadoru jest z pewnością dobrym pomysłem, kiedy celem wakacji miałoby być zwiedzanie. Styczeń, luty i marzec to najzimniejsze miesiące w Ekwadorze – średnia temperatura wynosi wówczas 16 stopni Celsjusza. O ile na opalanie i wypoczynek na plaży taka temperatura jest zbyt niska, to do zwiedzania wręcz idealna. A mając na uwadze mnogość zjawiskowych krajobrazów w tym kraju, jest co zwiedzać.

Ekwador potrafi zachwycić swoją historią, charakterystyczną kolonialną architekturą oraz niezwykłymi krajobrazami. Jego wizytówkami są bez wątpienia amazońska dżungla, górskie szlaki i rajskie wyspy Galapagos. Warto w Ekwadorze skosztować również tamtejszej czekolady oraz bananów – te dojrzewające w równikowym słońcu mają słodszy smak niż banany, które docierają finalnie do Europy. Pogoda w Ekwadorze, jak i temperatura, jest zaś stabilna przez cały rok, a więc wybór terminu wyjazdu może pozostać już tylko uzależniony od indywidualnych preferencji.


Czytaj również: