14.01.2022 15:30 2 PM/Norda FM

Zmiany w przekazywaniu mięsa świń do badań

Fot. pixabay.com

Szykują się zmiany dotyczące badania mięsa świń pozyskanego na własny użytek. Od lutego będzie konieczne przekazanie próbek do pracowni badającej mięso na obecność larw włośni metodą wytrawiania - analogicznie jak ma to miejsce w przypadku badania mięsa dzików.

Metoda wytrawiania została wprowadzona Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) ustanawiającym szczególne przepisy dotyczące urzędowych kontroli w odniesieniu do włośni w mięsie.

Po 1 lutego próbkę mięsa świni będzie można dostarczyć albo bezpośrednio do pracowni wytrawiania na przykład do Lęborka lub innej pracowni wykonującej badania na obecność larw włośni metodą wytrawiania, albo do Urzędowego Lekarza Weterynarii wyznaczonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wejherowie do oceny mięsa i nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt w trakcie uboju na terenie gospodarstw, w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny - wyjaśnia mgr inż. Bartosz Fertała-Karczewski, inspektor weterynaryjny ds. bezpieczeństwa żywności z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wejherowie.

W tym drugim przypadku próbki będą odbierane od wyznaczonych lekarzy weterynarii przez pracownika Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wejherowie i dostarczane do pracowni wytrawiania w Lęborku dwa razy w tygodniu.

Badania będzie można wykonać na przykład w pracowni w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Lęborku. Badania metodą wytrawiania w bliskim sąsiedztwie powiatu wejherowskiego prowadzi również laboratorium w Kartuzach i Zakład Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku.

Listę wyznaczonych do oceny mięsa lekarzy weterynarii znaleźć można pod adresem: piwwejherowo.bip2.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24