15.10.2021 18:00 13 WH/TTM

Uczcili pamięć wejherowskiego burmistrza Teodora Bolduana

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W piątek (15 października) pod pomnikiem Teodora Bolduana w Wejherowie zebrały się delegacje samorządowców, służb oraz uczniów SP 11, aby wspomnieć byłego burmistrza. „To, co zrobił dla miasta, a szczególnie w tamtym okresie było niesamowite” - mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt.

Uroczystości rozpoczęły się o poranku w lesie przy ul. Marynarki Wojennej. To właśnie w tym miejscu w październiku 1939 roku zginął tragicznie Teodor Bolduan – został rozstrzelany przez hitlerowców. Za nim się to stało był torturowany i poniżany – np. zmuszano go do zbierania śmieci na miejskim rynku.

Teodor Bolduan od 1933 roku do II wojny światowej był włodarzem Wejherowa. To właśnie za jego czasów miasto prężnie się rozwijało.

To, co zrobił dla miasta, a szczególnie w tamtym okresie było niesamowite. Potrafił sobie poradzić z bezrobociem, z odpowiednim zagospodarowaniem mieszkańców, czyli byli bardzo aktywni, zakładali przedsiębiorstwa, byli aktywni na poziomie kultury – mieli różne pomysły i inicjatywy. W Wejherowie były teatry, kina, hotele – mówi Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

Za kadencji Bolduana w mieście powstały korty tenisowe, basen czy strzelnica. Wejherowo było jednym z najbardziej rozwiniętych miast w północnej części Polski.

Podczas piątkowych uroczystości złożono kwiaty pod pomnikiem. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 mieli okazję usłyszeć historię swojego patrona.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24