07.08.2021 10:00 0 Kwt/gdynia.pl
Trwa największe i najważniejsze w tym roku ćwiczenie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Wojskowi będą szkolić swoje umiejętności w prowadzeniu działań związanych ze zwalczaniem okrętów podwodnych czy ratownictwem morskim. Ćwiczenie zakończy się w piątek (13 sierpnia).
Ćwiczenie odbywa się pod kryptonimem Kormoran-21, w jego ramach żołnierze będą wykonywać różnego rodzaju zadania
– W ciągu dziesięciu dni spędzą w powietrzu ponad 160 godzin, realizując niemal 40 szczegółowo zaplanowanych działań lotniczych. Wszystko po to, aby sprawdzić i podnieść swoje umiejętności. Główne cele ćwiczenia to doskonalenie zadań wykonywanych przez stanowiska dowodzenia baz lotnictwa morskiego, zgrywanie ich z podległymi wojskami oraz doskonalenie załóg śmigłowców i samolotów w prowadzeniu działań związanych ze zwalczaniem okrętów podwodnych, ratownictwem morskim czy rozpoznaniem powietrznym i niszczeniem obiektów nawodnych – informuje gdynia.pl.
Na oksywskie lotnisko przebazowały się samoloty i śmigłowce z innych baz. Chodzi między innymi o śmigłowce Mi-14PŁ, W-3WARM i Mi-2 z Grupy Lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R z Grupy Lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Do Gdyni przybyła także załoga śmigłowca AS365 Dolphin z Sił Powietrznych Litwy. Ich zadaniem będzie trenowanie epizodów SAR, współdziałając z załogami śmigłowców W-3WARM z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz okrętami.
– Epizody lotnicze będą się odbywać głównie na poligonach morskich od Kołobrzegu, po Półwysep Helski i Zatokę Gdańską. Podczas niektórych zadań lotnicy morscy będą działać razem z jednostkami 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, które w tym samym czasie biorą udział w ćwiczeniach pod kryptonimami Ostrobok-21 i Wargacz-21 – informuje gdynia.pl
W ramach epizodów poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) żołnierze współpracują z jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych to domena załóg śmigłowców Mi-14PŁ i pokładowych SH-2G. Samoloty patrolowo-rozpoznawcze z Siemirowic prowadzą natomiast rozpoznanie obszarów morskich, naprowadzanie śmigłowców SAR na okręt, z którego jest prowadzona ewakuacja oraz wskazywanie celów dla samolotów Sił Powietrznych i Morskiej Jednostki Rakietowej. Osłonę działań zapewniają samoloty Su-22 i MiG-29 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.
Na lotniskach odbywają się ćwiczebne alarmy bojowe, a plutony chemiczne usuwają pozorowane skażenia.
fot. kmdr ppor. Marcin Braszak