28.08.2010 10:42 0

Ostatni wakacyjny weekend na drogach

Zbliżający się weekend jest ostatnim weekendem wakacyjnym. Większość z nas właśnie teraz zaplanuje swój powrót do domu. Pomorscy policjanci spodziewają się zwiększonego ruchu - zwłaszcza przy wyjazdach z miejscowości turystycznych, na głównych ciągach komunikacyjnych, trasach wylotowych w dużych aglomeracjach miejskich. Najbliższy weekend oraz początek roku szkolnego to okres wytężonej pracy dla policjantów na drogach. Gdyńscy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o dokładne zaplanowanie swojej podróży.

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Kończą się wakacje. Ostatni weekend błogiego okresu to czas powrotów do miejsc zamieszkania. Gdyńscy policjanci przed najbliższych parę dni będą prowadzić wzmożone działania na drogach.

Celem tych działań, które będą miały miejsce na terenie całego województwa pomorskiego jest: zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach, z powodu nieprzestrzegania ograniczeń prędkości; egzekwowanie od kierujących stosowania się do ograniczeń prędkości; uświadomienie zagrożenia kierującym jakie niesie za sobą nadmierna prędkość; ograniczenie zjawiska niekorzystania wbrew obowiązkowi, z pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz urządzeń do przewozu dzieci. Ponadto funkcjonariusze będą: ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych odcinkach dróg i trasach wylotowych; reagować zdecydowanie i stanowczo na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania (z lewej lub z prawej strony) wolno poruszającej się kolumny pojazdów - wobec sprawców wykroczeń stosowane będą rygorystyczne środki prawne; podczas kontroli kierujących pojazdami będą: poddawać badaniom stanu trzeźwości każdego zatrzymanego do kontroli kierującego pojazdem, sprawdzać posiadanie wymaganych świadectw kwalifikacji, wykorzystywać zapisy tachografów dla oceny stopnia zmęczenia kierowców, zwłaszcza autobusów przewożących dzieci; kontrolować autobusy i samochody ciężarowe pod względem: sprawdzenia prędkości jazdy, stanu technicznego, w tym sprawności podstawowych urządzeń mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz stanu nadwozia, przestrzegania terminów badań technicznych, zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązywania ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowyc; wobec sprawców wykroczeń, którzy spowodowali swym zachowaniem faktyczne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu policjanci stosować będą ostre środki represyjne. Co mówią ogólnopolskie policyjne statystyki?

Niestety są przerażające. To właśnie w ostatni weekend sierpnia padają co roku niechlubne rekordy na drogach.

Rok temu, między 28 a 30 sierpnia, w 402 wypadkach zginęło 47 osób, a 547 zostało rannych. W 2008 roku, ostatni weekend wakacji zakończył się tragicznie dla 31 osób, które poniosły śmierć na drogach. Policjanci odnotowali wtedy 332 wypadki, w których rannych zostało 435 osób.

Mimo licznych apeli ze strony Policji, kierowcy wsiadają za kółko na podwójnym gazie. W zeszłym roku, podczas ostatniego weekendu wakacji, funkcjonariusze zatrzymali aż 1847 nietrzeźwych kierujących. Rok wcześniej, w tym samy okresie – 1533.

Przypomnijmy, że na początku wakacji weszła w życie nowelizacja ustawy dotycząca nietrzeźwych kierujących. Każdy, kto będąc pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek drogowy, w wyniku którego inna osoba poniesie śmierć lub dozna ciężkich obrażeń, straci dożywotnio prawo jazdy. Jeśli sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, czeka go ta sama kara.

Pamiętajmy, że działania Policji przyniosą oczekiwane rezultaty pod warunkiem, że wszyscy kierowcy poczują się odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24