17.06.2021 16:00 5 PM/TTM

Prąd z farm wiatrowych na morzu zasili całą Polskę

mat.pras.

Na farmach wiatrowych powstanie nawet do 11 gigawatów mocy, czyli tyle ile wytwarzają dwie największe elektrownie w Polsce. Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują na Pomorzu wielkie inwestycje. Jedna to Harmony Link, czyli podmorskie połączenie Polska-Litwa. Kolejne dotyczą budowy i modernizacji linii przesyłowych najwyższego napięcia na potrzeby morskich farm wiatrowych.

Stacja elektroenergetyczna do odbierania mocy z farm wiatrowych powstanie w gminie Choczewo i dalej linie będą rozprowadzone przez Gniewino, Łęczyce, Luzino, gminę Linia i następnie na południe. W sołectwach, których będzie dotyczyła inwestycja organizowane są spotkania.

My nazywamy nasze sieci arteriami dla Polski. Jesteśmy w stanie przesłać energię elektryczną ze wschodu na zachód, z północy na południe – mówił dla radia Norda FM Józef Strojny, przedstawiciel Polskich Sieci Elektroenergetycznych. — W województwie pomorskim powstawało bardzo mało energii elektrycznej, większość energii była wysyłana z południa – to bardzo się zmieni w związku z planowanymi inwestycjami – dodaje.

Na farmach wiatrowych powstanie nawet do 11 gigawatów mocy, dla porównania Elektrownia Bełchatów ma około 5 gigawatów. W ramach nowej inwestycji na Pomorzu powstaną dwie nowe stacje elektroenergetyczne oraz 250 km nowych linii napowietrznych. Farmy wiatrowe mają stanowić źródło energii elektrycznej dla całego kraju. Wiadomo już, że wiatraki staną co najmniej 20 km od brzegu.

Duże inwestycje równa się duża potrzeba na wyprowadzenie energii elektrycznej z tych źródeł wytwórczych. Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ogóle nie są odpowiedzialne za to, żeby wiatraki budować. Mamy taką rolę służebną, jeżeli powstaje duże źródło wytwórcze, my musimy odebrać z niego energię – wyjaśnia Józef Strojny.

Kolejną dużą inwestycją, również w naszym regionie jest Harmony Link, czyli połączenie stałoprądowe od stacji w Żarnowcu, dalej pod morzem aż na Litwę.

Jest to projekt dość zaawansowany, zakończyliśmy konsultacje społeczne rozmawialiśmy z właścicielami gruntów, wyznaczyliśmy przebieg linii na terenie gminy Krokowa. Planujemy, że inwestycja zakończy się na koniec 2025 roku. Otrzymujemy ogromne dofinansowania na ten projekt. Jest strategiczny geopolitycznie dla całej Europy. Pozwala na to, żeby państwa bałtyckie, czyli Litwa, Łotwa, Estonia przełączyły się na system europejski, a odcięły od starego systemu jeszcze postradzieckiego – informuje przedstawiciel Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Pierwsze prace mają rozpocząć się w 2024 roku. Do końca 2025 ,a zakończyć się projekt Harmony Link, a na przełomie 2025/2026 roku powstanie stacja i krótkie linie, natomiast długie linie będą powstały do 2028 roku. Łączny koszt inwestycji do około 4,5 mld zł. Same linie i stacje pod morskie farmy wiatrowe to około 1,5 mld zł.

Więcej informacji na pomorzedajemoc.pse.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...