12.06.2021 10:30 6

Pomorzanie najchętniej jeżdżą pociągami

Źródło:pomorskie.eu

Blisko 37 milionów pasażerów skorzystało w 2020 roku z usług przewoźników kolejowych. Pomimo pandemii wskaźnik wykorzystania kolei w naszym regionie jest najwyższy w całej Polsce.

Niezmiennie pierwsze miejsce jeśli chodzi o wykorzystywanie usług przewoźników kolejowych zajmuje Mazowsze. Pomorze zajmuje wysokie drugie miejsce. W ciągu ostatnich sześciu lat coraz więcej Pomorzan wybierało pociągi jako środek komunikacji.

Z roku na rok liczba pasażerów zwiększała się o kilka milionów. Rekordowy był rok 2019 r., kiedy to odprawionych zostało 61 mln pasażerów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Rok 2020 okazał się ciężki. Pandemia koronawirusa, lockdowny, system pracy i nauki zdalnej zaskoczyły wszystkich i liczba pasażerów znacząco spadła do ponad 37 milionów.

Ale to i tak drugi najlepszy wynik w kraju – dodaje marszałek. Pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Mazowsze. – W przeciwieństwie do innych regionów nie wprowadzaliśmy drastycznych ograniczeń w rozkładzie jazdy. Oczywiście wiązało się to z dużymi kosztami jednak uznaliśmy, że nie wszyscy mieszkańcy mogą zdalnie pracować, i muszą mieć możliwość szybkiego i bezpiecznego dojazdu do pracy – zaznacza marszałek Struk.

Łącznie z usług wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce w 2020 r. skorzystało prawie 210 mln pasażerów.

Do zachęca mieszkańców woj. Pomorskiego do wyboru pociągów? Zdaniem samorządu województwa pomorskiego to dobra oferta przewozowa i dopasowany rozkład jazdy.

Od wielu lat na Pomorzu rośnie tak zwany „wskaźnik wykorzystania kolei”. Jest to liczba, która pokazuje jak często jeździmy pociągami w ciągu roku. W 2020 roku wyniósł on 15,9. To najwięcej w Polsce - czytamy na pomorskie.eu.

Pomorski wskaźnik jest prawie trzy razy wyższy niż średnia ogólnopolska.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24