22.02.2021 16:30 0 WH/TTM

Dzień Myśli Braterskiej - harcerze świętują przyjaźń

Fot. TTM

W poniedziałek (22 lutego) skauci i harcerze na całym globie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej, czyli święto przyjaźni oraz jedności. Z powodu koronawirusa w tym roku tradycyjne świętowanie zostanie ograniczone. Wydarzenia przeniosą się do internetu.

22 lutego urodziny obchodzi założyciel skatingu, Robert Baden – Powell wraz z żoną Olave. To właśnie tę datę w 1926 roku wybrano jako Dzień Myśli Braterskiej. Na samym początku świętowały tylko dziewczyny z harcerstwa. Z czasem do obchodów dołączyli także chłopaki.

Dla każdego zucha i harcerza Dzień Myśli Braterskiej to wielkie święto przyjaźni. Pomimo różnic, wszyscy członkowie łączą się tego dnia i celebrują braterstwo.

Wszyscy harcerze oraz skauci spotykają się na Gali Dnia Myśli Braterskiej albo organizują ogniska obrzędowe. Wysyłamy sobie kartki okolicznościowe. Ten dzień uświadamia wszystkim harcerzom i skautom, że wszyscy jesteśmy równi. To święto przyjaźni - bez względu na narodowość, kolor skóry czy pochodzenie. Wszyscy jesteśmy jednością – zwraca uwagę Agnieszka Zubowicz z ZHP Wejherowo.

W tym roku ze względu na obostrzenia świętowanie musiało mieć inny wymiar. Zorganizowano spotkania online. Pomimo trudnej sytuacji harcerze nie poddają się i czynnie działają. W grudniu zorganizowano akcję Betlejemskie Światło Pokoju czy pomagają osobom dotkniętym koronawirusem – szyją maseczki i robią zakupy.

Przez pandemię nie zawsze jest łatwo, ale staraliśmy się dostosować do obostrzeń i robiliśmy wszystko, co było możliwe. Prowadzimy dalej działalność, bawimy się i przede wszystkim służymy. Służba to podstawa skatingu – dodaje Agnieszka Zubowicz.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli organizacji skautowych i harcerskich do wspólnego ogniska przed pałacem prezydenckim. Wydarzenie odbędzie się w godzinach wieczornych i będzie transmitowane w mediach społecznościowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24