20.10.2020 09:30 6 NW/Gdynia.pl

Innowacyjny wycieczkowiec wypłynął z gdyńskiej stoczni

Źródło:gdynia.pl

Z gdyńskiej stoczni wypłynął wielofunkcyjny, arktyczny wycieczkowiec ekspedycyjny. „National Geographic Resolution” to statek z innowacyjnym kadłubem X-BOW, który zaprojektowany został do polarnych warunków. Jednostka mierzy blisko 125 metrów długości i 20 metrów szerokości.

„National Geographic Resolution” to jeden z najbardziej innowacyjnych statków na świecie. Rok temu z gdyńskiej stoczni CRIST wypłynęła podobna jednostka – NB 312 „National Geographic Endurance”. W piątek (16 października) wycieczkowiec wypłynął do Norwegii, gdzie zajmą się jego wykończeniem.

W Stoczni w Gdyni powstał kadłub jednostki. Jak czytamy na gdynia.pl, zastosowano w konstrukcji technologię z linii X-BOW. Ta dotychczas stosowana była tylko w jednostkach dla branży offshore. Rozwiązanie to ma zmniejszyć uderzanie fal o kadłub, co ma się przełożyć na zwiększenie komfortu podróżowania.

Obniży się poziom hałasu oraz wibracji. Kształt i zamknięty charakter X-BOW ma również zminimalizować ryzyko rozprysku fal, co z kolei zminimalizuje powstawanie śliskich lub oblodzonych pokładów – czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Źródło:gdynia.pl

Gdynia znana jest z ekologicznych rozwiązań i takie też udało się wprowadzić w konstrukcję wycieczkowca. Wyżej wspomniany kadłub ma bowiem mniejszy wpływ na środowisko.

NB 316, to kolejna – po NB 312 – jednostka ekspedycyjna, która powstaje w naszej stoczni. Zwiększamy tym samym nasz udział w ciągle rozwijającym się rynku jednostek pasażerskich – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager w CRIST S.A.

Statek udał się w piątek (16 października) do norweskiej stoczni Ulstein. Tam dokonane zostaną ostatnie szlify. Swoją pracę jednostka ma rozpocząć w 2021 roku. Do dyspozycji będzie około 100 miejsc, a sam statek będzie miał blisko 125 metrów długości i 20 metrów szerokości


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24