08.05.2020 09:30 6 rp/PKW

Państwowa Komisja Wyborcza zabrała głos: Wybory nie mogą się odbyć

Fot. Róża Perszon/TTM

„Głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć” - oświadczyła w czwartek (7 maja) późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza. PKW nie pozostawi też wątpliwości co do ciszy wyborczej – tej również nie będzie w weekend.

Na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej zegar się zatrzymał, a jeszcze wczoraj (7 maja) odmierzał czas. Nie widać było jednak zbyt wielu banerów wyborczych. Większość z nas wszystkich kandydatów na prezydenta poznała dopiero w środę (6 maja) podczas jednej i jedynej debaty, która zakończyła się przed godziną 22:00.

Fot. PKW

Nieco ponad dobę przed ciszą wyborczą i dwa dni przed wyborami prezydenckimi w czwartek (7 maja) Państwowa Komisja Wyborcza wydała oświadczenie:

„Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć”. – czytamy na stronie PKW.

Dodatkowo PKW przedstawiła informację dotyczącą ciszy wyborczej, która ostatnimi czasy była ważnym tematem wśród lokalnych samorządowców z powiatu puckiego i wejherowskiego.

Fot. TTM

Według tego prawa, które mamy, w niedzielę odbywają się wybory, przed nimi jest także cisza wyborcza, to jest absurd – komentowała jeszcze przed komunikatem PKW Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Fot. TTM

Ta kwestia została wyjaśniona, podobnie jak przygotowanie spisu wyborców.

"Wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców. Nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących  przewidywanych zachowań wyborczych. Lokale wyborcze pozostaną zamknięte.” – czytamy w komunikacie.

W poniedziałek „po wyborczy”, ani w kolejne dni nie poznamy zatem nowego prezydenta Polski. Być może poznamy z kolei dalszy ciąg wyborczych wydarzeń, który miejmy nadzieję nie podzielą jeszcze mocniej Polaków.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24