Są bardzo małe, przenoszą groźne choroby i stwarzają niebezpieczeństwo, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Eksperci alarmują, że w tym roku możemy spodziewać się ich znacznie więcej, niż w latach ubiegłych i śmiało można mówić w tym przypadku o pladze kleszczy.
To temat, który pojawia się co roku, gdy tylko robi się cieplej. To właśnie wtedy budzą się do życia i zaczyna się sezon na kleszcze. Obawiają się ich wszyscy - i słusznie - bo mogą przenosić groźne choroby, m.in. boreliozę. Gdzie na nas czekają? W krzakach, w zaroślach, na poboczach dróg, w ogrodzie, parku czy w lesie. Ten niewielki pajęczak żyje około trzech lat i w tym czasie przechodzi trzy fazy rozwoju: od larwy przez nimfę, kończąc na osobniku dojrzałym. Wiosna sprzyja częstszemu korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu, teraz z powodu panującej pandemii wielu z nas na spacer wybiera właśnie las.
– Kleszcz lubi lasy podmokłe, gdzie jest spora wilgotność, gdzie jest dużo podszycie. – tłumaczy Alfred Pokrywka, leśniczy Leśnictwa Góra.
Źródło: Youtube.com
Fot. TTM
Kleszcze są nosicielami chorób, wirusów, bakterii i pierwotniaków. Wybierając się na spacer w miejsca, gdzie mogą występować kleszcze należy zadbać o właściwy ubiór.
– Bardzo ważne jest aby ubrać koszule z długimi rękawami, długie spodnie, i czapkę, tak uchronimy się przed kleszczem na naszym ciele. Po powrocie do domu, trzeba dokładnie przyjrzeć się naszym ubraniom, żeby wyeliminować jakiekolwiek zagrożenie – dodaje leśniczy.
Fot. TTM
Kleszcze są groźne również dla zwierząt, po spacerach z naszymi pupilami należy je dokładnie sprawdzić. Eksperci już teraz mówią o pladze kleszczy i alarmują, że w tym roku możemy spodziewać się ich znacznie więcej, niż w latach ubiegłych.