W sobotę (11 stycznia) w Luzinie odbyły się I Halowe Mistrzostwa Świata w Bùczkę. XIX wieczna zabawa przeżywa swoją drugą młodość, stając się coraz bardziej popularną, dzięki czemu szerzy się także kaszubszczyzna.
Gra wywodząca się z północy (narodziła się w Luzinie) przeniosła się aż na południe – do Brus, skąd na sobotnie rozgrywki przyjechała drużyna Krëbanë Brusë. I choć sport ten można powiedzieć raczkuje, to już podbija serca ludzi w pomorskim.
– Pierwszy raz w bùczkę zagraliśmy na jarmarku we Wdzydzach. Tak nam się to spodobało, że własnoręcznie zrobiliśmy sobie kije i trenowaliśmy u nas w Brusach. Zorganizowaliśmy tam też turniej i gdzie tylko można, gramy – mówi Mikołaj Rydgier, członek zespołu Krëbanë Brusë.
Fot. Grzegorz Renusz
Fot. Grzegorz Renusz
Na czym właściwie polega gra w bùczkę? Dawniej, sport zwany świnką, polegał na tym, by za pomocą kija skierować kamień do chlewa, czyli wykopanego dołka. Dziś forma ta została lekko unowocześniona wprowadzając piłkę tenisową czy przenosząc ją z pola na hale sportowe czy murawy. Współczesna forma umożliwia dynamiczną i ciekawszą dla oka grę, dlatego zyskuje coraz więcej sympatyków.
– Bùczka jest dla każdego, kto chce prawdziwie poczuć ducha kaszub, a przy okazji trochę potrenować – powiedział Mikołaj Rydgier.
– Chcemy pokazać, że ten sport oznacza dla nas coś więcej niż aktywność fizyczną, a Kaszubski jest bardzo ważnym elementem naszego dziedzictwa – dodaje Adam Hebel, prezes kaszubskiej ligi bùczki.
Fot. Grzegorz Renusz
Podczas otwartych mistrzostw zmierzyć mogły się zespoły, które na co dzień grają w lidze jak i ci, którzy stawiają w tymże sporcie pierwsze kroki. Wystarczyło zebrać 3-6 osobową ekipę i podjąć wyzwanie. Gra zachowana została w formule „każdy z każdym”. Rozgrywki odbywały się dwa razy po 10 minut ze względu na intensywność, bramki zdobywa się poprzez trafienie piłką w pole punktowe – jeżeli piłka wleci i wyleci z pola drużyna otrzymuje 1 punkt, a jeżeli zostanie to 3.
Wyniki sobotnich rozgrywek w walce o Tytuł Mistrza prezentują się następująco:
Chùtczé Diôbłë Szopa – I miejsce
Krëbanë Brusë I – II miejsce
Òska Lëzëno – III miejsce
Night Shadows Wejrowô – IV miejsce
Czôrné Pùjczi Strzebielëno – V miejsce
Krëbanë Brusë II – VI miejsce
Fot. Monika Wejer
Krëbanë Brusë/Fot. Monika Wejer
Chùtczé Diôbłë Szopa/Fot. Monika Wejer
Òska Lëzëno/Fot. Monika Wejer
Organizatorem mistrzostw są Kaszëbskô Liga Bùczczi, Òska Lëzëno, GOSRiT Luzino oraz LZS.