10.01.2020 08:34 19 mike

Węzeł integracyjny w Redzie oficjalnie otwarty

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

To jedna ze strategicznych inwestycji, które zrealizowano w ciągu ostatnich lat w Redzie. Mowa o węźle integracyjnym przy dworcu kolejowym, który ma poprawić dostępność do środków komunikacji publicznej i ułatwić życie kierowcom. Obiekt został oficjalnie oddany do użytku, a oceniając obłożenie miejsc parkingowych, można mieć pewność, że każdego dnia będą z niego korzystać setki osób.

Co prawda, redzki węzeł integracyjny został już udostępniony przed świętami Bożego Narodzenia, ale oficjalne otwarcie inwestycji nastąpiło w czwartek (9 stycznia). W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Redy, reprezentanci lokalnych samorządów, władze powiatu wejherowskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jeszcze rok temu nie wiedzieliśmy, jak ta inwestycja się potoczy, bo okazała się ona bardzo trudna. Przebudowany układ komunikacyjny obecnie działa bardzo sprawnie. Całość funkcjonuje lepiej, jest wygodniej, a ważne są także względy wizualne – to część miasta, którą możemy się teraz poszczycić – mówił Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań dla wszystkich osób, które przyczyniły się do powodzenia inwestycji. Sukces nie byłby też możliwy bez współdziałania samorządowców z regionu.

Jako prezes stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk–Gdynia–Sopot cieszę się z tych namacalnych efektów współpracy, którym jest właśnie węzeł integracyjny w Redzie. Cel jest dla każdego mieszkańca naszej metropolii bardzo ważny, a jest nim poprawienie komunikacji publicznej. To wszystko przekłada się na poprawę stanu środowiska – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jest to węzeł niezwykle potrzebny. Wcześniej mieszkańcy nie tylko Redy, ale i okolicznych miejscowości pozostawiali samochody w pobliżu dworca kolejowego, w przypadkowych miejscach. Konieczność budowy węzła wielokrotnie zgłaszali zresztą sami podróżni – zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

To siódmy tego typu obiekt na Pomorzu, powstający w ramach projektu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Do tej pory podróżni mogli korzystać z węzłów integracyjnych w: Gołubiu, Rębiechowie, Gościcinie, Pszczółkach, Cieplewie i Kartuzach. Łącznie podobnych obiektów w całym obszarze metropolitalnym, w ciągu około dwóch lat ma być 26. Celem ich powstawania ma być stopniowa zmiana przyzwyczajeń komunikacyjnych mieszkańców regionu, choć to proces długofalowy.

Chcemy zachęcić pasażerów zachęcić do pozostawiania samochodów na parkingach i przesiadania się do pociągów. Jeśli nałożymy nasze plany z nową polityką taryfową, którą wkrótce będziemy wprowadzać, to myślę, że będzie to przełom – podkreślił Mieczysław Struk.

To nie koniec zmian wokół redzkiego dworca. Nowe wyzwania, które będą realizowane przez kolejarzy, to ułatwienie dostępu do peronów, a przede wszystkim – przebudowa układu kolejowego, w związku z rozbudową linii kolejowej w stronę Słupska.

Projekt przebudowy układu torowego jest na etapie końcowym. Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch lat będzie zrobiony porządek na torach – podsumował Krzysztof Krzemiński.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Redzki węzeł integracyjny w liczbach

 • Obszar objęty inwestycją – około 2,7 hektara, w tym 8600 m kw. nawierzchni z kostki brukowej, 7700 m kw. jezdni asfaltowych i 4800 m kw. chodników z płytek

 • Cztery zatoki i pięć wiat autobusowych

 • 202 miejsca parkingowe, w tym osiem miejsc dla osób z niepełnosprawnościami i 10 miejsc typu „kiss & ride”

 • 137 miejsc postojowych dla rowerów

 • 11 miejsc dla taksówek

 • Siedem ławek

 • 10 sygnalizatorów świetlnych

 • Siedem doświetlonych przejść dla pieszych

 • Trzy totemy informacyjne dla pasażerów

 • Trzy kamery monitoringu

 • Dwie windy

 • Koszt inwestycji – ponad 13 mln złotych, w tym dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego – 8 mln zł


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24