18.05.2019 15:30 0 raz

Odszedł więzień niemieckich obozów związany z Małym Trójmiastem Kaszubskim

fot. Muzeum Stutthof

Z głębokim smutkiem pracownicy Muzeum Stutthof w Sztutowie poinformowali, że 12 maja 2019 zmarł Karol Gdanietz - były więzień polityczny niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen, członek Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Okręgu Pomorskiego Koła Sachsenhausen i Stutthof, działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Związku Kombatantów II RP.

Karol Gdanietz urodził się 6 grudnia 1924 r. w Tczewie. Przed wybuchem II wojny światowej uczęszczał do prestiżowego Gimnazjum Męskiego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Należał do Związku Harcerstwa Polskiego.

W czasie okupacji niemieckiej został niespodziewanie przez funkcjonariuszy gestapo aresztowany w wieku 15 lat w domu rodzinnym w Rumi przy ul. Mickiewicza – przypominają muzealnicy ze Sztutowa. – Podejrzewano go o przynależność do grupy konspiracyjnej. Został osadzony w obozie Stutthof 4 czerwca 1940 r. Nadano mu status więźnia politycznego i numer 9 644. Po kilkumiesięcznym pobycie przeniesiono go 13 lutego 1941 r. do KL Sachsenhausen, z którego został ewakuowany pod koniec kwietnia 1945 r. w kierunku Schwerina.

Po wojnie pan Karol pracował w Lasach Państwowych, między innymi w Rekowie, Bożympolu, Gniewowie, Dębogórzu, Nadleśnictwie Wejherowo i w Nadleśnictwie Gdynia Chylonia do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Przez wiele lat był mieszkańcem Redy.

Udzielał się w organizacjach kombatanckich, wielokrotnie wyjeżdżał do Sachsenhausen na spotkania z młodzieżą niemiecką dzieląc się z nią trudnymi przeżyciami z obozów koncentracyjnych. Chętnie spotykał się z młodzieżą szkolną Ziemi Kaszubskiej i Trójmiasta. Miał dar przekazywania wiedzy młodemu pokoleniu Polaków. Współpracował z Muzeum Stutthof w Sztutowie uczestnicząc w projektach badawczych, spotkaniach i uroczystościach – podkreślają przedstawiciele placówki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24