12.05.2019 12:40 9 Kwt/pomorskie.eu

Pomorskie samorządy nauczą się pomagać imigrantom

Fot.Aleksander Olszak/pomorskie.eu

Z roku na rok na Pomorzu przybywa imigrantów. Są to głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Wszyscy mają styczność z urzędnikami, dlatego ci ostatni nauczą się, jak pomóc imigrantom w integracji z mieszkańcami regionu.

Projekt realizowany będzie w 11 powiatach województwa pomorskiego przez Fundację Parasol i Stowarzyszenie PORT.

To ważne, ale i trudne wyzwanie. Warto wiedzieć, że aż 55 proc. przyjeżdżających na Pomorze obcokrajowców chce u nas zostać na stałe. Trzeba okazywać im otwartość, stwarzać im korzystne warunki, by rzeczywiście z nami pozostali. Nie mam wątpliwości, że Pomorzanie tę otwartość w sobie mają – zaznaczyła Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Realizując ten projekt, zmierzamy do trwałego podniesienia kompetencji gmin i powiatów z terenu naszego województwa na rzecz integracji imigrantów. Chcemy, by imigranci zostali włączeni w życie lokalnych społeczności, a także umocnieni na lokalnych rynkach pracy. Chcemy, aby czuli się częścią naszego społeczeństwa.

Pracownicy urzędów pracy czy ośrodków pomocy społecznej przejdą specjalistyczne kursy, w trakcie których nauczą się, jak pomóc imigrantom w integracji z mieszkańcami regionu.

Chcemy budować sieć liderów. Liderów, którzy będą wskazywać innym pracownikom jednostek samorządu terytorialnego dobre praktyki. Ale również mówić o złych nawykach, które trzeba wyeliminować – powiedział Krzysztof Wirkus z Fundacji Parasol.

Umowę na realizację projektu podnoszenia kompetencji jednostek samorządu terytorialnego podpisano 6 maja 2019 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24