29.03.2019 11:32 4 mike/KWP Gdańsk

Był nieuchwytny przez sześć lat, ukrywał się… w ścianie

Fot. KWP Gdańsk

Nikogo szczególnie nie dziwi fakt, że przestępcy, posługując się fałszywymi dokumentami, ukrywają się za granicą, nawet w najbardziej egzotycznych miejscach. Jednak nieczęsto się zdarza, by osoba poszukiwania przez sześć lat ukrywała się w miejscu zamieszkania, w dodatku… w skrytce wbudowanej w ścianę. O takim przypadku, ujawnionym w powiecie wejherowskim, poinformowali niedawno policjanci z komendy wojewódzkiej w Gdańsku.

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku od dłuższego czasu prowadzili działania w celu wyjaśnienia oszustw, do których dochodziło w internecie. Mechanizm działania oszustów był dość prosty – zakładali fikcyjne sklepy internetowe, które oferowały towary po wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Sprawcy sprzedawali produkty i otrzymywali wpłaty, a towaru nie wysyłali. Po pewnym czasie likwidowali sklep, zamykali rachunek bankowy i otwierali kolejny sklep. W ten sposób popełnili nawet kilkaset przestępstw, w których pokrzywdzonych jest kilkaset osób – informują kryminalni z KWP Gdańsk.

Działania operacyjne pozwoliły wytypować osoby, które mogły mieć związek z tym procederem. Wśród nich był 38-latek, który od sześciu lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Gdańscy policjanci, wraz z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie, wkroczyli do jednego z domów w powiecie wejherowskim. Podczas przeszukania zabezpieczono dokumentację firmową, która wskazywała na przestępczy proceder, a także komputery, telefony komórkowe, broń i karty bankomatowe.

Co najmniej typowe, 38-latek, aby uniknąć zatrzymania, skonstruował na strychu posesji niecodzienną skrytkę. Mężczyzna ukrywał się w specjalnej skrzyni na rolkach, która była schowana w ścianie. Ponieważ był wcześniej poszukiwany listami gończymi do odbycia kary sześciu lat pozbawienia wolności, od razu trafił do aresztu.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci dalej nad nią pracują i analizują wszystkie wątki. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, za ukrywanie osoby poszukiwanej grozi do 5 lat więzienia – podsumowują mundurowi z KWP Gdańsk.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24