23.02.2019 08:32 5 Kwt/mat. pras.

Kolejni żołnierze z Pomorza złożą przysięgę

Mat. pras.

Ponad 90 ochotników z województwa pomorskiego złoży uroczystą przysięgę wojskową i dołączy do grona żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W najbliższą niedzielę (24 lutego) o godzinie 10:00 na terenie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku odbędzie się pierwsza w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Większość żołnierzy, którzy podczas pierwszego w tym roku wcielenia zasilili pomorską brygadę, to uczniowie szkół średnich. Jest to efekt projektu „Ferie z WOT”. Wydarzenie było odpowiedzią na zainteresowanie wstąpieniem w szeregi WOT młodzieży oraz kadry nauczycielskiej.

Wojska Obrony Terytorialnej są formacją wyjątkową. Tworzą ją ludzie z różnych środowisk o rozmaitych, często unikatowych zainteresowaniach i umiejętnościach, które mogą rozwijać podczas pełnienia swojej służby. Jednak największym spoiwem żołnierzy WOT jest miłość do Ojczyzny i odwaga, by postawić własne życie na szali i w razie potrzeby bronić jej przed niebezpieczeństwem. Podczas ostatniego wcielenia nowi terytorialsi jako swoją motywację bardzo często podawali pobudki patriotyczne, podkreślali także rodzinne tradycje związane z polskim orężem oraz własne marzenia, by swoją przyszłość związać z zawodową służbą wojskową – wyjaśnia Maciej Szalbierz, rzecznik Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość zaprzysiężenia żołnierzy 7. PBOT będzie trzecią w historii brygady. Po raz pierwszy słowa żołnierskiego ślubowania wybrzmią na terenie 22. BLT w Malborku. Uroczystość uświetni występ zespołu Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” z Gdyni.

Terytorialsi pod okiem doświadczonych instruktorów uczą się podstaw z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, pierwszej pomocy medycznej. Szkolenie podstawowe, jak i wyrównawcze (to przeznaczone jest dla osób, które już miały styczność z wojskiem), stanowi dopiero początek wojskowej drogi dla ochotników, albowiem cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata i obejmuje zajęcia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały – dodaje Maciej Szalbierz.

Szkolenia w WOT odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne czy też naukę ze służbą wojskową. Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych przed skutkami klęsk żywiołowych, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Wojska Obrony Terytorialnej są także piątym rodzajem sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24