29.09.2018 08:00 1 Kwt/ mat.prasowe

Załóż odblaski i świeć przykładem

mat.prasowe/archiwum

Od 31 sierpnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące używania elementów odblaskowych przez pieszych. Nadal zbyt wielu pieszych lekceważy niebezpieczeństwo związane z byciem niedostatecznie widocznym dla kierowców.

Poza aglomeracją trójmiejską wciąż znajduje się wiele miejsc, w których piesi poruszają w terenie niezabudowanym i często nieoświetlonym. Na drogach pozbawionych chodników i oświetlenia łatwo można stać się przypadkową ofiarą wypadku.

Świećmy przykładem, podajmy odblask dalej, bądźmy świadomi i bezpieczni na drodze – asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest bardzo zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze. To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w tym okresie są mniej widoczni. W miesiącach jesienno - zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści, poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierujących praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków.

Policjanci zachęcają więc pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Odblaski noś tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek. Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych. Światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów. Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej. Umieszczaj odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców. Niezależnie od tego gdzie się poruszasz i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, noś elementy odblaskowe. Koniecznie zadbaj, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób. Przekaż element odblaskowy swoim bliskim, przyjaciołom, rodzinie, aby byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego - dodaje asp. sztab. Anetta Potrykus.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego dość często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To dość częsty błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24