20.01.2025 08:00 0 Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Wirówka dekantacyjna – zasada działania i zastosowania w przemyśle

Materiał Partnera

Separacja cieczy oraz cząstek stałych to powszechny proces w produkcji – a do ich oddzielania mieszanin wykorzystuje się zaawansowane maszyny przemysłowe nazywane wirówkami dekantacyjnymi. Sprawdź, jaka jest zasada ich działania i gdzie znajdują one zastosowanie.

Czym jest wirówka dekantacyjna? Wirówka dekantacyjna, nazywana również dekanterem lub wirówką sedymentacyjną bez przegród perforowanych, to maszyna wykorzystywana do oddzielenia cząstek stałych od cieczy. Służy ona szczególnie do rozdzielania mieszanin o dużej zawartości drobnych ciał stałych. To rozwiązanie, które zapewnia wiele korzyści – m.in. zmniejsza zużycie energii i pozwala obniżyć koszty gospodarowania odpadami, zarówno komunalnymi, jak również tymi pochodzącymi z działalności przemysłowej. Aby wirówka mogła uzyskać maksymalną wydajność w danej dziedzinie, musi być jednak właściwie dopasowana do konkretnego zadania. Maszyny te są w stanie przetwarzać duże ilości zawiesin i osiągać dużą skuteczność nawet w przypadku bardzo niewielkich cząstek stałych. Wybierając wirówkę dekantacyjną, należy brać pod uwagę przede wszystkim:

  • wykonanie jej poszczególnych elementów;

  • jakość wykorzystanej do jej produkcji stali;

  • parametry techniczne maszyny;

  • rozmiar bębna oraz jakość jego łożysk.

Duże znaczenie mają również zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w niektórych modelach.

Wirówka dekantacyjna – zasada działania

Wirówki dekantacyjne wyróżniają się ciągłą pracą. Działają one podobnie jak separatory – wykorzystując siłę odśrodkową, są w stanie oddzielać dwie ciecze o różnej gęstości. Ten rodzaj wirówki może generować siłę odśrodkową powyżej 3000 g, a to umożliwia separację cząstek o wielkości nawet 50 mikrometrów. Wysokie siły odśrodkowe w maszynie oddzielają drobnoziarniste cząstki fazy stałej od zawiesiny. Zawiesina trafia przez rurę dopływową do wirującego bębna, a siła odśrodkowa odrzuca cząstki stałe do jego ściany. W bębnie znajduje się natomiast ślimak, który ma za zadanie transportować ciała stałe do otworów wylotowych przez strefę suszenia. Ciała stałe są odprowadzane przez otwory wylotowe bez przerwy. Klarowne, oczyszczone ciecze przepływają przez bęben osobnym otworem w przeciwną stronę i są stale odprowadzane – pod ciśnieniem lub bez.

Zastosowanie wirówek dekantacyjnych w przemyśle Wirówki dekantacyjne mają szerokie zastosowanie w przemyśle, szczególnie:

  • chemicznym (m.in. w trakcie produkcji nawozów, kwasów czy środków wybielających);

  • petrochemicznym (np. w procesach odwadniania lub rafinacji);

  • spożywczym (m.in. podczas produkcji olejów roślinnych, owocowych soków, kawy herbaty czy nabiału).

Wykorzystuje się je również w oczyszczalniach ścieków i wody, w przetwórstwie materiałów oraz minerałów, podczas produkcji tworzyw termoplastycznych, a nawet w rolnictwie. Wirówki dekantacyjne charakteryzują się wysokowydajną separacją, której efektem jest ekstrakcja produktów o bardzo wysokiej jakości, a tym samym także wyższej wartości handlowej.

Gdzie kupić wirówkę dekantacyjną?

Poszukując używanej wirówki dekantacyjnej w przystępnej cenie, warto zwrócić uwagę na serwis ogłoszeniowy Foeth.pl. Wśród ofert dostępne są maszyny gotowe do dalszego użytku, w pełni sprawne i przetestowane pod kątem technicznym. Wybór wirówki z drugiej ręki zapewnia oszczędność kosztów oraz dobry dostęp do części zamiennych w niższych cenach. Na portalu znajdują się maszyny cenionych niemieckich marek takich jak:

  • Alfa Laval – np. model AVNX 4030 ATl, AVNX 4055 czy Sharples NX 4230;

  • Flottweg – np. model Z53-4/454, Z18-3 / 401 czy Z4D/454;

  • Siebtechnik – np. model TS 360 EK czy Conthick H450/340V Centrifuge.

W serwisie dostępne są również inne maszyny stosowane w przemyśle – m.in. suszarki przemysłowe, wytłaczarki czy zbiorniki technologiczne. W razie pytań dotyczących konkretnych produktów najlepiej skontaktować się z ekspertem Foeth, np. korzystając z formularza na stronie.


Czytaj również: