31.03.2018 09:34 0 Kwt/Pomorskie.eu
Ponad 11 milionów przejechanych kilometrów i prawie milion pozytywnie zaliczonych egzaminów na prawo jazdy. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego świętuje jubileusz 20-lecia działalności. W tym czasie stał się nie tylko placówką znacznie bardziej nowoczesną, ale i przyjazną kandydatom na kierowców.
Osoby, które zdawały egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii „B” dwie dekady temu, doskonale jeszcze pamiętają poczciwe fiaty 126p, polonezy czy fiaty uno… Mniej pozytywne wspomnienia mogą się wiązać z egzaminatorami. Słynny egzaminator-służbista z linijką, który sprawdzał np. odległość opony od krawężnika przy parkowaniu, wcale nie należał do miejskich legend. Nic dziwnego, że pozytywne zdanie egzaminu za pierwszym razem dla wielu osób jawiło się jako wyczyn niemal niewykonalny. Obecnie te standardy znacząco się zmieniły.
– W naszej pracy kładziemy duży nacisk na komfort zdających. Egzaminatorzy przechodzą regularne szkolenia z etyki pracy egzaminatora oraz warsztaty poprawiające zdolności interpersonalne, by kształtować lepsze relacje pomiędzy egzaminatorem a kandydatem na kierowcę. Chcemy, aby egzamin przebiegał w przyjaznej atmosferze. Wiem, że zdający mogą być zdenerwowani i nie wymagamy od nich idealnej jazdy. Drobne błędy mogą zdarzyć się każdemu i jeśli tylko mieszczą się one w dopuszczalnych przez obowiązujące nas przepisy prawa granicach, egzaminator na pewno nie wystawi oceny negatywnej – przekonuje Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
Źródło: Pomorskie.eu
Zanim PORD zaczął funkcjonować w obecnej siedzibie, przy ulicy Równej na gdańskiej Oruni, mieścił się w Gdańsku-Oliwie. Wtedy jeszcze nikt nie zakładał, że egzamin praktyczny można zdawać na zadaszonym placu, a samochody egzaminacyjne będą garażowane. Kadra egzaminacyjna rozrosła się w tym czasie dwukrotnie – do 41 osób. Obecnie egzaminy przeprowadzane są od świtu do nocy, w godzinach 6:00–22:00, nie ma więc problemu z ustaleniem dogodnej dla siebie pory.
– Od 8 lat działa również miasteczko ruchu drogowego, gdzie – po wcześniejszym odpowiednim dostosowaniu go do potrzeb – przeprowadzamy egzaminy na kategorie motocyklowe. I dojazd wbrew pozorom nie jest wcale zły. Nasz ośrodek znajduje się przy pętli autobusowej, ponadto dysponujemy też wieloma miejscami parkingowymi dla klientów, więc dojazd nie powinien sprawiać problemów naszym klientom – dodaje Roman Nowak.
Oprócz przeprowadzania egzaminów, PORD zajmuje się też działalnością edukacyjną. Pracownicy ośrodka są częstymi gośćmi w szkołach czy przedszkolach.
– Osobiście również z przyjemnością odwiedzam szkoły średnie, gdzie rozmawiam z młodzieżą i pokazuję, jak bezmyślne zachowania na drodze mogą prowadzić do wypadków. To ważne, aby w młodym wieku zaszczepić w ludziach odpowiednie nawyki. Dzięki temu możemy uniknąć wielu tragedii – podkreśla dyrektor PORD.
W planach Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego jest budowa filii egzaminacyjnej w Chojnicach. Nadal będą też realizowane akcje prewencyjne, których celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.