Śledź bałtycki po rybacku, brzad z Zaborów, żuławski olej rzepakowy tłoczony na zimno, likier domowy z płatków róż i zupa z dyni po chłopsku - to najlepsze wyroby i dania regionalne, które będą reprezentować województwo pomorskie podczas targów Polagra-Food w Poznaniu.
Podczas V Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego rozstrzygnięto wojewódzki etap 11. edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo „Smaki Regionów”. Impreza była doskonałą okazją do poznania i skosztowania znakomitych wyrobów żywnościowych o wysokiej jakości, wytwarzanych tradycyjnymi metodami.
Producenci regionalnych potraw od 11 lat stają w szranki ogólnopolskiego konkursu, w którym nagrodą główną jest statuetka Perły. Jego organizatorem jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Wszystkie wytwory ludzkich rąk powstały wyłącznie z lokalnych surowców, gdyż tylko takie mogą zostać wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego. Eliminacje wojewódzkie konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo „Smaki Regionów” obejmują dwie kategorie - produkt i potrawa. Pomorscy fabrykanci zaprezentowali się także poza zmaganiami konkursowymi. Na niewielkich stoiskach królowały wyroby rodzinnych masarni, wypieki pań skupionych w kołach gospodyń, wiejskie pieczywo, wędzone ryby czy lokalne nalewki.
Jury zdecydowało, że Pomorze w ogólnopolskim finale konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo w Poznaniu na najlepsze wyroby i dania regionalne będzie reprezentować pięć wyrobów - śledź bałtycki po rybacku, brzad z Zaborów, żuławski olej rzepakowy tłoczony na zimno, likier domowy z płatków róż i zupa z dyni po chłopsku. Konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo „Smaki Regionów” odbywa się od 2001 roku.
Izabella Byszewska, wówczas redaktor naczelna tygodnika „Gospodyni”, wymyśliła „Smaki Regionów” jako sposób na promowanie polskich regionalnych i lokalnych produktów żywnościowych. Do pomocy włączyły się ośrodki doradztwa rolniczego z całego kraju. Obecnie konkurs jest dwuetapowy. W czasie finałów regionalnych jury wybiera zwycięzców w czterech kategoriach - produkt pochodzenia roślinnego, produkt pochodzenia zwierzęcego, napoje i produkty mieszane oraz najlepsze dania i potrawy regionalne i tradycyjne. Drugi etap konkursu to wybór dokonany przez krajową kapitułę spośród produktów nominowanych w regionach do prestiżowej nagrody Perła.
Laureaci eliminacji wojewódzkich XI konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo „Smaki Regionów 2011”:
Nominacje do ogólnopolskiej nagrody „Perła 2011”:
I. Kategoria „produkty pochodzenia zwierzęcego”:
a) produkty i przetwory mięsne (ex-aequo):
b) produkty i przetwory z ryb: 1. śledź w kwasie chlebowym (Halina Łuc ze Słajszewa, gm. Choczewo)
c) produkty mleczne:
wyróżnienia: - pasztet z gęsi pomorskiej (Katarzyna Zacharewicz ze Słajszewa, gm. Choczewo) - gęsina (Genowefa Kramek z Sasina, gm. Choczewo)
II. Kategoria „produkty pochodzenia roślinnego”:
a) przetwory owocowe (ex-aequo):
b) produkty zbożowe:
c) wyroby cukiernicze:
wyróżnienie:
III. Kategoria „napoje regionalne”:
a) napoje bezalkoholowe:
b) napoje alkoholowe:
wyróżnienia:
IV. Kategoria „najlepsza potrawa regionalna:
wyróżnienia: