26.05.2020 08:40 0 mike

Wszystkie mamy w Polsce obchodzą wyjątkowy dzień

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Dziś (26 maja) obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Matki. Wydarzenie to powinno przypominać, jak ważną osobą w życiu człowieka jest mama. Należy o tym pamiętać nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia.

Co ciekawe, 26 maja to Dzień Matki, ale tylko w Polsce. W innych państwach to szczególne święto obchodzone jest w różne dni. W Norwegii jest to zawsze druga niedziela lutego, a w takich krajach, jak Serbia, Macedonia, Bułgaria i Rumunia – 8 marca. Najczęściej Dzień Matki obchodzony jest jednak w drugą niedzielę maja; dzieje się tak m.in.: w Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Niemczech, Indiach, Nowej Zelandii, RPA, Tajwanie, Turcji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Geneza święta sięga starożytności, kiedy czczono matki jako boginie płodności i urodzaju. Po wielu latach zwyczaj ten upowszechnił się w XVII-wiecznej Anglii. Tradycją było wówczas wręczanie matce kwiatów lub słodyczy, a ona w zamian udzielała błogosławieństwa. Święto obchodzono do XIX wieku, następnie powróciło do kalendarza dopiero po II wojnie światowej. W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzono w 1914 roku.

Najmłodsi obdarowują swoje mamy laurkami, kwiatami i drobnymi upominkami. Dorosłe dzieci szukają dla swoich matek bardziej praktycznych prezentów. Jednak najważniejsze jest, by okazać rodzicielkom prawdziwe uczucie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24