19.05.2011 12:09 0

Śmieciowa rewolucja. Czy będzie czyściej?

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminach, która przewiduje przejęcie przez samorządy gospodarowania odpadami na ich terenie. Od stycznia będziemy płacić na rzecz gminy, które przejmują na swoje barki odbiór odpadów, stały podatek śmieciowy.

Nowe regulacje mają całkowicie wyeliminować nielegalne składowiska odpadów, gdzie właściciele nieruchomości często porzucają śmieci, by zaoszczędzić pieniądze, które musieliby wydać na legalny wywóz. Teraz zapłacą opłatę gminie i nie będą mieli pokusy, żeby dla oszczędności wywozić swoje odpady (np. do lasów) i zaśmiecać środowisko naturalne. Zadaniem samorządu będzie wybór w przetargach firm, które zajmą się odbiorem śmieci. Umowa ma uwzględnić koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu. Obecnie to właściciele nieruchomości sami podpisują umowę z firmami wywozowymi.

  • Chcemy zmniejszyć zaśmiecenie naszego kraju i poprawić obecny system gospodarowania odpadami komunalnymi. Zamierzamy doprowadzić do uzyskania europejskiego standardu w recyklingu i redukcji masy odpadów, które obecnie ulegają biodegradacji na składowiskach - mówi kaszubski poseł, Stanisław Lamczyk. - Takie prawo z powodzeniem funkcjonuje już niemal w całej Europie. Sprawdziło się także w Polsce, bo cztery gminy wprowadziły już wcześniej taką opłatę w drodze referendum i jest tam porządek - dodaje Lamczyk.

Włodarze gmin nie kryją, że będą musieli zatrudnić dodatkowych urzędników. Sporo wątpliwości i obaw mają właściciele nieruchomości.

  • Boję się, że moja rodzina będzie ponosiła wyższe koszty wywozu śmieci aniżeli do tej pory. Mieszkam na wsi i widzę, jak wielu ludzi z najbliższego sąsiedztwa w ogóle nie wystawia worków. Z uśmiechem na twarzy mówią, że przecież to się spali. Nowe przepisy nie zmuszą tych ludzi do innych zachowań - uważa Kazimierz Okrój, mieszkaniec jednej z wiejskich gmin z terenu powiatu wejherowskiego.

Odmienne zdanie ma na ten temat poseł Stanisław Lamczyk.

  • Właściciele nieruchomości zapłacą mniej niż dotąd. Nie tylko dlatego, że konkurencja między firmami w przetargach wymusi niższe ceny. Dzięki lepszej segregacji Polska uniknie wysokich kar nakładanych przez Unię Europejską za zbyt duże ilości nieprzetworzonych odpadów trafiających na składowiska, które obecnie przerzucane są na mieszkańców w cenie usług - mówi poseł Lamczyk.

Ustawa trafi teraz do Senatu, a następnie do podpisu przez Prezydenta RP. Nie wszystkie samorządy zdążą zapewne uporać się z przygotowaniami do nowych zadań od 1 stycznia 2012 roku. Dlatego ustawodawca przewidział, iż gminy będą mieć maksymalnie 18 miesięcy na wdrożenie przepisów i przygotowanie się do nowych obowiązków od chwili wejścia w życie odpowiednich uchwał i rozporządzeń. Ryszard Wenta

Takie obrazki można zaobserwować na pograniczu gmin wiejskiej i miejskiej Wejherowo. Fot. Ryszard Wenta


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...