Stacja Kultura zaprasza m.in. na spotkanie z Bronisławem Cieślakiem, znanym z serialu kryminalnego "07 zgłoś się". Wydarzenie odbędzie się w ramach rumskiej odsłony Afery Kryminalnej 2016.
Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zaprasza na kolejna odsłonę Afery Kryminalnej - festiwalu kryminału, który odbywa się od 2011 roku. Święto literatury sensacyjnej powstało z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka.
Do 2015 roku impreza miała nazwę Gdańska Afera Kryminalna. W tym roku nazwa została zmieniona na Aferę Kryminalną, ponieważ do współpracy z Gdańskiem dołączyły inne biblioteki: Stacja Kultura, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie.
Festiwal od początku swojego istnienia stawia na spotkania mistrzów kryminału polskiego oraz młodych twórców, którzy z wielką pasją wchodzą dopiero w świat sensacji i dzięki temu mogą się rozwijać.
Przez kilka lat trwania Afery Kryminalnej, oprócz spotkań autorskich, odbywały się warsztaty i panele dyskusyjne oraz gry miejskie. Nie inaczej będzie w tym roku.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia:
20 października (czwartek) - godz. 10.00, „Zdarzyło się w Rumi” - warsztaty pisarskie z Joanną Jodełką (projekt skierowany do grupy wiekowej 15-17 lat/obowiązują zapisy: [email protected])
21 października (piątek) - godz. 15.00-17.00, Kryminalna gra miejska w klimacie PRL-u (scenariusz Piotr Szulc/ obowiązują zapisy: [email protected]). Godz. 18.00, Spotkanie z Bronisławem Cieślakiem („07 zgłoś się!”)
Bronisław Cieślak (ur. 8 października 1943 w Krakowie) – polski dziennikarz, aktor, prezenter telewizyjny; odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu "07 zgłoś się". Poseł na Sejm III i IV kadencji.
Po maturze podjął nieukończone studia etnograficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1968 rozpoczął pracę jako dziennikarz w Polskim Radiu, potem również w TVP Kraków. Reżyser Roman Załuski zaproponował mu udział w zdjęciach próbnych do serialu obyczajowego „Znaki szczególne” z 1976, który stał się filmowym debiutem Bronisława Cieślaka.
Po tym występie Krzysztof Szmagier powierzył mu główną rolę w serialu kryminalnym „07 zgłoś się”. Bronisław Cieślak wcielał się polskiego odpowiednika Jamesa Bonda przez kilka lat (serial był kręcony w latach 1976-1987). Sławomir Borewicz rozwiązywał zagadki szybko i skutecznie, do tego był piekielnie inteligentny i przystojny czym wzbudzał zachwyt płci pięknej i pewnie zazdrość męskiej części widowni. Serial od początku zyskał status kultowego a trwające do dzisiaj powtórki w telewizji sprawiają, że porucznika Borewicza kochają kolejne pokolenia!
Bronisław Cieślak po zakończeniu zdjęć do „07 zgłoś się” sporadycznie pojawiał się w innych produkcjach filmowych i serialowych. W latach 1997-2003 prowadził, na zmianę z Tadeuszem Szymkowem i Karolem Małcużyńskim „Telewizyjne Biuro Śledcze”- program o charakterze interwencyjnym, który nadawany był na Polsacie.
Ostatnia rola Bronisława Cieślaka to Bronisław Malanowski w serialu paradokumentalnym „Malanowski i Partnerzy”, w którą wcielał się w latach 2008-2016.
Jest stryjem aktorki Anny Cieślak. Z pierwszą żoną Jasną Krystyną Chrzanowską-Cieślak ma córkę Katarzynę. Z drugą żoną Anną ma córkę Zofię i syna Jana.
Spotkanie z Bronisławem Cieślakiem odbędzie się 21 października o godzinie 18:00 w Stacji Kultura (Rumia, ul. Starowiejska 2, dworzec PKP). Wstęp jest wolny.