Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Miasta Gdyni organizuje w czwartki 21 i 28 lipca 2016 r. w godz. 9.00 - 13.00, ambulansowe zbiórki krwi pod hasłem „Pracownicy Magistratu krew oddają - gdynian również zapraszają".
- *Chętnych do oddania krwi zapraszamy na parking przed Urzędem Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54. Informacje, kto może zostać krwiodawcą i jak się do tego przygotować, znajdują się na stronie: www.krew.gda.pl - czytamy na stronie gdynia.pl.
Poniżej kilka ważnych informacji, o których musisz wiedzieć przed oddaniem krwi:
Krew jest żywą tkanką złożoną z krwinek czerwonych przenoszących tlen, krwinek białych broniących przed infekcją i płytek krwi odpowiedzialnych za krzepliwość. Elementy te zawieszone są w części płynnej krwi zwanej osoczem, zawierającej wodę, składniki mineralne i białka, w tym czynniki krzepnięcia. Objętość krwi dorosłego człowieka wynosi około 5 litrów, średnio 80 ml na 1 kg masy ciała, bezpiecznie można oddać ok. 12% tej objętości. Krew w organizmie ulega ciągłej wymianie, niezależnie od tego czy jesteś dawcą czy nie. Pamiętaj, że oddanie krwi nie powoduje większego jej wytwarzania.
Pobiera się 450 ml krwi, wyłącznie sprzętem jednorazowego użytku. Zabieg trwa 5-8 minut. Możesz oddać krew jeden raz, a jeśli chcesz możesz oddawać ją regularnie, co 8 tygodni. Kobiety 4 razy w roku, mężczyźni 6 razy w roku. Oddana krew jest szybko uzupełniania przez organizm, już po kilku godzinach jej objętość wraca do normy, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości i może wykonywać swoje zwykłe obowiązki.
Pobraną krew rozdziela się na następujące składniki stosowane w leczeniu pacjentów: koncentrat krwinek czerwonych, koncentrat krwinek płytkowych i osocze. Dawca w każdej chwili może wycofać zgodę na oddanie krwi lub poinformować o jej niezdatności do przetoczenia już po oddaniu. W razie jakichkolwiek wątpliwości krwiodawca ma możliwość uzyskania informacji od lekarza Centrum Krwiodawstwa.
Możesz oddać krew, jeśli:
- jesteś w wieku od 18 do 65 roku życia i ważysz co najmniej 50 kilogramów;
- w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wykonano u ciebie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
- w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miałeś wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, arthroskopii, laparoskopii);
- w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie byłeś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi.
Nie mogą oddawać krwi osoby:
- odbywające karę pozbawienia wolności i w okresie 12 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego;
- które przebywały w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii (mogą oddać krew po 12 miesiącach od powrotu, jeżeli nie zauważyły u siebie żadnych objawów chorobowych);
- po porodzie przez tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres laktacji (po poronieniu można oddać krew po 6 tygodniach);
- w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki,
- przyjmujące antybiotyki,
- cierpiące na: choroby układu krążenia (między innymi: wady serca - poza wadami wrodzonymi całkowicie wyleczonymi, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, stan po zawale, niewydolność krążenia, miażdżyca znacznego stopnia); choroby pochodzenia naczyniowo-mózgowego (np. stan po udarze mózgu); przewlekłe choroby naczyń obwodowych (choroby tętnic, nawracające zapalenia żył); choroby zakaźne (WZW typu B, WZW typu C, wirusowe zapalnie wątroby w wywiadzie, Żółtaczka pokarmowa i każda żółtaczka o niejasnej etiologii, Babeszjoza, Kala Azar (leiszmanioza trzewna), Trypanosoma Crusi (gorączka Chagasa), Promienica, Tularemia); poważne choroby układu pokarmowego (w tym schorzenia wątroby), oddechowego, moczowego, nerwowego; poważne choroby skóry (w tym łuszczyca); choroby układowe np. kolagenozy; nowotwory złośliwe; choroby krwi i układu krwiotwórczego, zaburzenia krzepnięcia w wywiadzie; choroby metaboliczne i układu endokrynnego np. cukrzyca, choroby tarczycy, nadnerczy itp.
Jak przygotować się do oddania krwi?
Zanim oddasz krew, powinieneś się do tego przygotować. To nie jest nic skomplikowanego, wystarczy tylko:
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki);
- być wyspanym;
- co najmniej 24 godz. przed oddaniem krwi usunąć z jadłospisu tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, np. mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe oraz potrawy ostro przyprawione;
- nie palić papierosów co najmniej 1 godzinę przed zabiegiem;
- nie zgłaszaj się do oddania krwi, jeśli jesteś przeziębiony (kaszel, katar) lub przyjmujesz leki;
- nie przychodź do oddania krwi po spożyciu alkoholu!!!
- w dniu oddania krwi zjedz lekkie śniadanie (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem);
- pamiętaj - wychodząc z domu, sprawdź, czy wziąłeś ze sobą dowód osobisty - bez niego nie będziesz mógł oddać krwi.