15.07.2016 11:55 0 DD

Wakacje to dobry czas na wolontariat dla zabytków

Wykłady w puckiej bibliotece i muzeum, potem warsztaty fotograficzne - to wstęp do wolontariatu na rzecz zabytków kaszubskiej Nordy. Propozycję spędzenia części wakacji jako wolontariusz dokumentujący dom pomorski podjęło 14 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu północnych Kaszub.

Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka realizujące projekt pt. Wolontariat dla zabytków kaszubskiej Nordy. Chronimy DOM POMORSKI uzyskało granty z Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, z zaangażowaniem swoich Członków oraz środków własnych przystąpiło do dokumentacji obiektów charakterystycznych dla Pomorza, a w ostatnich dziesięcioleciach w szybkim tempie znikających z pejzażu kulturowego. Wznoszone ponad sto lat temu z czerwonej cegły, kryte dachówką ceramiczną domy gburskie są piękne. Jeżeli ich mieszkańcy doceniają walory dawnej architektury, to obiekty są zadbane i cieszą nas wszystkich. Natomiast zaniedbane domy popadają w ruinę, albo przez nieumiejętne remonty tracą urok i funkcjonalność.

Młodzież przygotowana teoretycznie i praktycznie przez historyków sztuki (dr D. Dettlaff, dr J. P. Dettlaff), muzealników (D. Król, M. Kuklik) i fotografików (P. Widerski, P. Kropidłowski, J.P. Dettlaff) po zakończonym w Pucku obozie dla wolontariuszy przystąpi do samodzielnego fotografowania i dokumentowania zabytków. Jesienią z ich zdjęć zostanie opublikowany folder i wystawa fotograficzna, będzie założona strona internetowa oraz przeprowadzona konferencja – działania te podsumują pracę młodzieży, pokażą stan zabytkowych domów pomorskich.

Zdaniem inicjatorów projektu - Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka - praca z wolontariuszem to inwestycja w przyszłość, zarówno przyszłość konkretnej osoby, jak i organizacji oraz społeczeństwa. Dlatego preferuje się wolontariat długoterminowy, dający lepsze szanse rozwoju osobowego i korzyści społeczne. By zaktywizować wolontariusza, najpierw trzeba zidentyfikować go z misją stowarzyszenia, z ideą. Dla nas ideą podstawową jest ochrona dziedzictwa kulturowego, będącego fundamentem zakorzenienia we wspólnocie, dobrych relacji społecznych, wzajemnej współodpowiedzialności za dzień dzisiejszy i przyszłość pokoleń. By to nastąpiło, wolontariuszowi trzeba poświęcić czas i uwagę, dać mu przestrzeń do uczenia się i rozwoju.

Kluczowa jest rola osób, które są opiekunami wolontariuszy. Zatem zapewniliśmy młodzieży nie tylko właściwą opiekę pedagogiczną, ale także zajęcia integracyjne realizowane w klimacie personalizmu chrześcijańskiego i wspólnoty harcerskiej. Praca z wolontariuszami opiera się na budowaniu specyficznych relacji: uczymy się wspólnie działać na rzecz idei i rozwiązywania problemów. Spotykamy się, jesteśmy razem, wykonujemy zadania, potem podejmujemy nowe wyzwania... W TUMP nie jesteśmy dla młodych ludzi nauczycielami, lecz partnerami. Tak określona relacja obliczona jest na dłuższy czas i mamy nadzieją, że przyniesie w perspektywie efekty długofalowe.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...