21.03.2016 15:20 0 Redakcja
Główny Inspektorat Sanitarny co roku opracowuje dane dotyczące szczepień ochronnych w Polsce. Z ostatniego raportu wynika, że znacznie zwiększyła się liczba dzieci nieszczepionych przeciw chorobom zakaźnym, objętym obowiązkiem szczepień ochronnych. Specjaliści podejmują walkę z tym procederem.
W 2012 roku szczepień nie przyjęło 5 314 dzieci z całego kraju, w 2013 roku 7 248, natomiast w 2014 roku liczba ta wzrosła do 12 361. W niechlubnej statystyce przoduje województwo śląskie, za nim plasują się województwa: wielkopolskie, mazowieckie, małopolskie oraz pomorskie, gdzie nie zaszczepiono 1825 dzieci.
Liczba nieszczepionych dzieci lawinowo rośnie w wielkich aglomeracjach miejskich. Według specjalistów, bardzo duży wpływ mają na to tzw. ruchy antyszczepionkowe. Decyzje o tym, by nie poddawać dzieci szczepieniom ochronnym podejmowane są również coraz częściej na podstawie informacji pojawiających się w internecie. Wśród niektórych rodzin o nieszczepieniu decydują również względy kulturowe i religijne lub fascynacja medycyną alternatywną. Tylko niespełna 1% obawia się niepożądanego odczynu poszczepiennego.
Kampania społeczna "Zaszczep się wiedzą" prowadzona jest od 2015 roku. Osoby stojące przed decyzją: „szczepić czy nie szczepić?”, znajdą tu źródła wiedzy sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień. Szczegółowe informacje na temat szczepień można znaleźć na tej stronie internetowej.