28.10.2015 08:55 0 Uczniowie klasy Va wraz z wychowawcą
W niedzielę, 18 października br przed południem uczniowie klasy Va z SSP w Gościcinie wraz z wychowawcą - Dorota Dopke, panią Danutą Meyer – Seroczyńską oraz trenerem ze "Źródeł"- panią Kasią Rosińską, wyjechali na pięciodniową Zieloną Szkołę do Rytychbłot z intensywnym programem ekologiczno-przyrodniczym. Wyjazd był nagrodą dla najlepszych klas biorących udział w projekcie "W dziką stronę".Organizatorem wyjazdu był Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, który zajmuje się szeroko rozumianą edukacją ekologiczną, przyrodniczą i globalną.
Cały nasz pobyt był we wspaniałym Ośrodku Wczasowym z niesamowita stołówką (ogromne brawa dla pań kucharek!!!), a w pokojach było bardzo wygodnie. Po prostu sielanka... Tam spotkaliśmy klasę z Zespołu Szkół w Kłobii, która rownież tak jak my, wygrała tak wspaniałą nagrodę.
Zajęcia poranne rozpoczynały się stałym rytuałem indiańskim – tzw. odymianiem z szałwi, a następnie szliśmy na "siedzisko", na którym byliśmy sami z otaczającą nas przyrodą. To wspanialy pomysł na wyciszenie się i zebranie myśli. Każdego dnia zajęcia ekologiczne w lesie wypełniały cały dzień. Jednego dnia mieliśmy prawdziwy survival i m.in. sami gotowalismy 'dziką zupę' w lesie. Rozpalalismy ognisko bez używania zapałek. Uczyliśmy sie rozpoznawania roślin, śladów zwierząt i odgłosów ptaków.
Mieliśmy również nocne wyjście do lasu w poszukiwaniu sów. We wtorek, 20 października, byliśmy na wycieczce w Grodzie Foluszek – ośrodku edukacji historycznej. Było tam strzelanie z łuku, warsztaty garncarskie, pieczenie podpłomykow, mielenie mąki w żarnach, zajęcia w kuźni, wybijanie monet i wiele innych. Mieliśmy okazję być w eko-gospodarstwie u pana Mieczysława Babalskiego. Opowiadał niesamowite rzeczy o zdrowej żywności. Wielu z nas zakupiło produkty oznaczone znakiem "dziedzictwo kulturalne" oraz znakami oznaczającymi zdrową, ekologiczną żywność. Potem zaprowadził nas do sadu, gdzie była ogromna ilość starych, polskich gatunków jabłoni i grusz. Każdy mógł zebrać tyle owoców, ile miał miejsca w plecaku. Codziennie było dużo wspólnego śpiewania, zabaw integracyjnych, wspólnych rozmów, gier terenowych.
Wyjazd był po prostu niesamowity. Na koniec każdy otrzymał Dyplom Młodego Przyrodnika.W następnym roku planujemy kolejną zieloną szkołę. Nasza klasa jest coraz bardziej zintegrowana i zgrana. Bardzo lubimy wspólnie spędzać czas. Zachęcamy wszystkich do takiego rodzaju nauki.
Projekt „W dziką stronę” korzysta z dofinansowania pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG 2009-2014 w ramach Programu PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”.
Składamy serdeczne podziękowania pani Agnieszce Gaszyńskiej - koordynatorowi projektu "W dziką stronę", pani Katarzynie Rosińskiej oraz panu Bartkowi Guentzelowi.