23.10.2015 12:01 0 Redakcja

Niepełnosprawne dzieci stworzyły bajkowy świat

fot. TTM

„Kubuś z Pętelką, czyli bajanki z sensem” to inicjatywa, której podjęli się lokalni społecznicy. Celem projektu jest promocja twórczości dzieci niepełnosprawnych, które pod okiem profesjonalistów stworzyły ilustracje do edukacyjnych bajek. Spotkanie odbyło się w czwartek (22 października) w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie.

  • W ramach projektu spotkaliśmy się, żeby wspólnie, w takim wielosektorowym partnerstwie, zrealizować marzenia i dzielić się pasją. Ja oprócz tego, że jestem edukatorką, to jestem też artystką, między innymi ilustruję książki i prowadzę warsztaty dla dzieci i młodzieży, więc moja rola polegała na tym, żeby pomóc stworzyć kreatywne i kolorowe ilustracje do bajek – wyjaśnia Emilia Garska, Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Podczas spotkania połączonego z warsztatami artyści przeczytali bajki, które dzięki kreatywności niepełnosprawnych intelektualnie dzieci, zyskały malowniczą rzeczywistość. Najmłodsi pomogli stworzyć świat, w którym żyje wiewiórka Kitka, leśny skrzat, a także miś szukający serca.

  • Dzieci autystyczne są szczególnie wrażliwe na wszelkie bodźce. Takie spotkanie stanowi więc zarówno atrakcyjny sposób spędzenia czasu, jak i promocję twórczości artystycznej dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, w tym również dzieci z autyzmem. Efekty pracy są bardzo ciekawe i znajdą się w książce z bajkami, która będzie sprzedawana na terenie całej Polski. Dochód zostanie przeznaczony między innymi na rzecz Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem – tłumaczy Małgorzata Woźniak, dyrektor powiatowego zespołu kształcenia specjalnego w Wejherowie.

Prace najmłodszych zostały sfotografowane i wkrótce zostaną wybrane spośród nich te obrazki, które wzbogacą książkę pt. „Kubuś z Pętelką, czyli bajanki z sensem”. Należy też pamiętać, że dla niepełnosprawnych dzieci artystyczne warsztaty integracyjne stanowią prawdziwe wyzwanie.

  • Nasze dzieci trudno odnajdują się w grupie, takie spotkanie integracyjne jest dla nich wielkim stresem i nowym wyzwaniem. Z drugiej strony, jeśli to się uda, to akcje te mają bardzo pozytywny oddźwięk. Dzięki takim inicjatywom społeczeństwo patrzy na autyzm nieco inaczej – mówi Izabelka Minga, mama dziecka z autyzmem.

Projekt zakłada nie tylko wydanie publikacji, ale również organizację cyklu wydarzeń, podczas których bajki zostaną wypromowane i dystrybuowane. Wszystkie osoby zaangażowane w projekt działają na zasadzie wolontariatu.

Wejherowskie Stowarzyszenie na rzecz osób z autyzmem, zgodnie z umową uzyska licencję, czyli możliwość wydawania oraz czerpania zysku ze sprzedaży opowiastek. Publikacja odbędzie się we współpracy z wydawnictwem INNE.

fot. TTM

fot. TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...