19.10.2015 16:01 0 Redakcja / mat. prasowe

Wejherowo: Niepełnosprawne dzieci współtworzą bajki z profesjonalistami

pixabay.com

„Kubuś z Pętelką, czyli bajanki z sensem” to inicjatywa, którą w najbliższy czwartek (22 października) podejmą lokalni społecznicy. Celem projektu jest promocja twórczości dzieci niepełnosprawnych, które pod okiem profesjonalistów stworzą ilustracje do bajek. Spotkanie odbędzie się o godzinie 16:00 w Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie, przy ulicy Sobieskiego 279.

Wejherowskie Stowarzyszenie na rzecz osób z autyzmem wraz z Powiatowym Zespołem Kształcenia Specjalnego w Wejherowie przy wsparciu animatorów z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota wspólnie zaprezentuje twórczość dzieci niepełnosprawnych.

  • „Kubuś z Pętelką czyli bajanki z sensem” to projekt społeczny skierowany do dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodzin, a także szerszego grona odbiorców, dzieci i rodziców, którzy będą czytelnikami bajek. Inicjatywa ma na celu przekazywanie wartości, popularyzację twórczości, sztuki, integrację oraz propagowanie wspólnego i twórczego spędzania czasu – informują organizatorzy.

Projekt zakłada realizację warsztatów dla wychowanków Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego i ich rodziców, wspólne tworzenie ilustracji do bajek, wydanie publikacji oraz organizację cyklu wydarzeń, podczas których bajeczki zostaną wypromowane i dystrybuowane, a zysk ze sprzedaży przeznaczony zostanie na działanie Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z autyzmem.

Dodatkowo, podczas warsztatów, dzieci oraz rodzice będą mieli możliwość wysłuchania bajek czytanych przez ich autorkę oraz goszczonych artystów, a wszystko to w muzycznej oprawie. Uczestnicy zostaną również zaproszeni do wspólnego tworzenia ilustracji do bajek pod okiem profesjonalnej ilustratorki. Bajki zilustrowane przez dzieci podczas warsztatów zostaną wydane w formie książki i dystrybuowane podczas wydarzeń lokalnych.

  • Te bajki to opowiastki, które nie tylko opowiadają ciekawe historie, ale też przekazują pewne przesłanie i mogą być inspiracją do rozmowy o wartościach, ważnych kwestiach, cechach i przekonaniach. Pod każdą bajeczką  znajduje się kilka pytań, które mogą być kierunkowskazem dla dorosłych, jak rozmawiać z dziećmi o tematach poruszanych w opowieści, jak wykorzystać metaforę do pracy z dzieckiem czy do refleksji nad samym sobą – wyjaśniają działacze.

Projekt stanowi również terapię dla dzieci niepełnosprawnych i ułatwia łamanie istniejących barier społecznych, które nie pozwalają na równe szanse w dostępie do dóbr sztuki i kultury.

  • Wartość terapeutyczna sztuki jest nie do przecenienia. To doskonały instrument, który dociera do chorych, ma siłę leczniczą i wychowawczą, a przy tym zachowuje swój walor relaksacyjny i spontaniczny. Sztuka wpływa na postawy, interakcje, uczy współdziałania, pozwala na rozładowanie emocji i rozwój wrażliwości. Sztuka jest językiem uniwersalnym, rozumianym i odbieranym ponad barierami, podziałami i ograniczeniami zdrowotnymi – oceniają organizatorzy.

Co również istotne, autorka i ilustratorka bajek, a także wszystkie osoby zaangażowane w projekt, działają charytatywnie. Wejherowskie Stowarzyszenie na rzecz osób z autyzmem zgodnie z umową uzyska licencję, czyli możliwość wydawania oraz czerpania zysku ze sprzedaży, w pierwszym i kolejnym wydaniu bajek, we współpracy z wydawnictwem INNE.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...