Anna Walentynowicz (ur. 15 sierpnia 1929 w Równem na Wołyniu; zm. 10 kwietnia 2010) straciła rodziców w wieku 10 lat. Schronienie dała jej rodzina spod Warszawy. Od 1945 roku zaczęła pracować, m.in. w gospodarstwie rolnym niedaleko Gdańska, w piekarni oraz w fabryce margaryny.
Anna Walentynowicz do 1991 roku pracowała w Stoczni Gdańskiej im. Lenina jako spawacz i suwnicowa. Była członkinią Związku Młodzieży Polskiej. Po odejściu z ZMP należała do Ligi Kobiet. Działała na rzecz pracowników, sprzeciwiała się nieprawidłowościom w zakładzie, co powodowało że próbowano ją zwolnić. Od 1978 roku intensywnie pracowała, aby powołano Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża. Współtworzyła również pismo WZZ "Robotnik Wybrzeża". Ponadto prowadziła działalność informacyjną dla mieszkańców Wybrzeża, rozdając ulotki i biuletyny.
Anna Walentynowicz wielokrotnie była zamykana w areszcie, Służby Bezpieczeństwa nieustannie ją kontrolowały. Została zwolniona ze stoczni, niecałe pół roku przed emeryturą, co wywołało falę krytyki. 14 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk. Protestujący żądali przyrównania do pracy Anny Walentynowicz.
Anna Walentynowicz była niewygodna dla SB. W 1981 roku próbowano ją otruć. Następnie osadzono ją w Fordonie, a później w Gołdapi. Po wyjściu na wolność Anna Walentynowicz wydała wiele oświadczeń i pism do władz, organizowała również głodówki. Została skazana na rok i trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata za m.in. "kontynuowanie działalności związkowej i organizowanie akcji protestacyjnej".
Wspólnie z Kazimierzem Świtoniem starała się zamontować tablicę upamiętniają zabitych górników przy kopalni "Wujek", za co trafiła do aresztu. Uczestniczyła w głodówce, która była protestem wobec osadzenia w więzieniu Andrzeja Gwiazdy oraz aresztowania Władysława Frasyniuka, Bogdana Lisa i Adama Michnika. Akacja trwała aż 194 dni, uczestniczyło w niej 371 osób.
Anna Walentynowicz ostro wypowiadała się o Okrągłym Stole jako formie zdrady. Publicznie zarzucała Lechowi Wałęsie współpracę z SB. W 2006 roku uhonorowano ją Orderem Orła Białego. Była symbolem odwagi w walce o polskie wartości...