Raka szyjki macicy można zobaczyć w czasie rutynowego badania ginekologicznego. Ginekolodzy nie chcą leczyć raka, ale diagnozować chorobę w stadium jeszcze przednowotworowym. Dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym przez kobiety. Dziś pierwsze spotkanie dotyczące profilaktyki odbyło się w starostwie powiatowym w Wejherowie.
[img_r]2[/img_r]
Słuchacze dowiedzieli się o objawach, profilaktyce, a także metodach leczenia raka szyjki macicy oraz raka piersi. Zdaniem ekspertów przeprowadzenie jednorazowego badania wymazu cytologicznego w życiu kobiety zmniejsza ryzyko zachorowania lub nawet śmierci z powodu raka szyjki macicy o 40%. Jednak Polki wciąż boją się wizyty u ginekologa. Naukowcy zapewniają jednak, że niesłusznie, ponieważ wymaz cytologiczny to badanie proste, bezbolesne, trwające zaledwie kilka minut. Pobrana przy użyciu specjalnej szczoteczki próbka komórki jest poddana ocenie cytotechnika. Nieprawidłowy wynik powoduje dalszą diagnostykę.
[img_r]3[/img_r]
Na badanie nie należy się zgłaszać podczas krwawienia miesiączkowego. W dniu kontroli kobieta powinna być co najmniej dwa dni po ostatnim krwawieniu, wolna od stosowania leków dopochwowych. Na przestrzeni ostatniej doby należy również ograniczyć zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne narządów płciowych.
Jednym z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy jest zarażenie się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus), którego zakażenie przebiega niemal bezobjawowo. Na największe ryzyko zakażenia się HPV narażone są aktywnie seksualne kobiety w wieku od 18 do 35 lat. Na szczęście infekcja HPV nie jest równoznaczna z zachorowaniem na raka szyjki macicy.
Słuchacze dowiedzieli się też nieco więcej o profilaktyce związanej z rakiem piersi. Okazuje się, że o zagadnieniu coraz więcej wiedzą nie tylko panie, ale również i panowie.
[img_r]4[/img_r]
Istnieje kilka sposobów na wykonanie dotykowego badania piersi.
W przypadku objęcia strefą ryzyka (występowanie choroby wśród kobiet z najbliższej rodziny) oprócz profilaktycznej mammografii oraz diagnostyki USG wykonywanych co najmniej raz na pół roku zalecane jest także badanie genetyczne. Należy pamiętać, że każda kobieta dokonując profilaktyki ratuje nie tylko swoje zdrowie, ale i rodziny.
Samobadania należy wykonywać co najmniej raz w miesiącu, najlepiej od 5 do 7 dnia cyklu, ponieważ w tym czasie piersi są najmniej bolesne i nabrzmiałe. Panie od 50 roku życia powinny wykonywać profilaktyczne badania u specjalistów nie rzadziej niż co dwa lata.