04.07.2014 13:18 0

O HIV na Open’erze...

Według szacunków UNAIDS ponad 50 proc. zakażeń HIV dotyczy osób między 16 a 24 rokiem życia. Dlatego właśnie do młodzieży skierowana jest kampania edukacyjna, która już po raz drugi odbywa się na Open’er Festival w strefie NGO.

Szacowanie ryzyka zakażenia HIV, konkurs na prawidłowe zakładanie prezerwatywy, a także wspólne wymyślanie haseł promujących bezpieczny seks – to tylko niektóre działania, jakie trenerzy Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy zorganizowali podczas tegorocznego Open’er Festival. Akcja jest tym istotniejsza, że latem, kiedy są wakacje, łatwiej o podjęcie ryzykownego zachowania.

Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Według Roberta Łukasika, prezesa Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, w naszym kraju z wirusem żyje już mniej więcej 60 tys. osób, choć tylko nieco ponad 17 tys. o tym wie. Kampania edukacyjna podczas tegorocznego Open’era organizowana jest we współpracy z firmą Gilead Sciences.

„Quiz ‘Bezpieczne rewiry’ ma pokazać jego uczestnikom, które zachowania seksualne są bardziej, a które mniej ryzykowne. Zazwyczaj krążą o tym mity, których nikt nie weryfikuje. Jeszcze ważniejsze jest umiejętne dobieranie i zakładanie prezerwatywy – praktycznie nikt tego w szkołach nie uczy, a potem młodzi ludzie wprawiają się już podczas kontaktów seksualnych, czyli zwykle za późno.

Poza wymienionymi aktywnościami na stoisku Pozytywnych w Tęczy można też zagrać w grę planszową o chorobach przenoszonych drogą płciową, w której pionkami będą sami uczestnicy, wziąć udział w badaniu społecznym dotyczącym używania lub nie prezerwatyw, a także współtworzyć foto-patchwork – deklarację solidarności z osobami żyjącymi z HIV.

Stoisko znajdzie się w strefie organizacji pozarządowych dzięki zaproszeniu organizatorów Heineken Open’er Festival. Przez 4 dni festiwalowe pracować będą na nim psychologowie, pedagodzy i trenerzy dysponujący certyfikatami Ministerstwa Zdrowia z zakresu profilaktyki HIV/AIDS, narkomanii oraz chorób przenoszonych drogą płciową. Wszyscy członkowie zespołu są też certyfikowanymi edukatorami seksualnymi.

  • Naszym celem jest dostarczenie młodzieży, a więc osobom najbardziej narażonym na zakażenie HIV, wiedzy o zagrożeniu wirusem i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Szacujemy, że z oferty konsultacji z certyfikowanym doradcą skorzysta co najmniej 1000 osób, a z dodatkowych działań – kolejne 1600. To dużo, dlatego jesteśmy dumni, że możemy być kolejny raz na Open’erze. Jestem przekonany, że wiele osób po rozmowach z nami zrobi testy w kierunku HIV. Najwyższa pora, żebyśmy zaczęli się testować. 90 proc. Polaków nigdy tego nie robiło. Sami nie wiemy, czy nie siedzi w nas groźny dla nas i dla naszych partnerów wirus. Szczególnie bolesny jest duży odsetek młodzieży wśród zakażonych. Prawie 60 proc. osób żyjących z HIV to ludzie poniżej 30-stki. Prawie co 10 seropozytywny Polak zakaził się przed 20-stką – powiedział Robert Łukasik, prezes Pozytywnych w Tęczy.

Dlatego trenerzy Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy promują na Open’erze anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV wykonywane m.in. w Gdańsku przy ul. Podwale Grodzkie 2 przez stowarzyszenie Pomorski Dom Nadziei oraz w Warszawie w kilku różnych placówkach w tym prowadzonym przez „Pozytywni w Tęczy” punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul. Jagiellońskiej 34.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...