Wczoraj na terenie powiatu wejherowskiego przeprowadzone zostały działania prewencyjno - kontrolne ukierunkowane na zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Akcja ta dotyczyła głównie najbardziej ruchliwych przejść dla pieszych. Współinicjatorem działań była Komisja Bezpieczeństwa Urzędu Miasta w Wejherowie.
[IMG_R]2[/IMG_R}
W trakcie działań policjanci zwracali szczególną uwagę na nieprawidłowości w relacji kierujący -pieszy, prawidłowe poruszanie się po odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, jak również ujawnianie nietrzeźwych pieszych popełniających wykroczenia drogowe. Działania te miały na celu zwiększenie świadomości obu grup, a zwłaszcza pieszych, którzy często nie postrzegają siebie, jako uczestników ruchu drogowego.
Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszego jest nieostrożne wejście na jezdnię wprost przed jadący pojazd. Najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez niechronionych uczestników ruchu drogowego było przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Natomiast kierowcy najczęściej przejeżdżali przez przejście dla pieszych przy czerwonym świetle.
Sytuacja na drogach była by znacznie lepsza, gdyby zarówno piesi jak i kierujący przestrzegali zasad i przepisów ruchu drogowego. Niestety w tym właśnie kłopot, że kierowcy lubią wykorzystywać możliwości swoich samochodów i niemal nagminnie przekraczają dozwolone prędkości, zaś piesi często chodzą jezdnią, czy też przekraczają ją, w sposób dogodnym dla siebie miejscu, a nie jak nakazują to przepisy. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji stąd też przyjęto nazywać pieszych niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego.
Policjanci przypominają:
Pieszy powinien:
Najważniejsze przepisy, o których powinni pamiętać piesi podczas korzystania z drogi: -Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. -Pieszy idąc po jezdni ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. -Z pobocza piesi mogą korzystać tylko wówczas, gdy nie ma chodnika lub drogi dla pieszych. Na drodze, która nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni. Idąc po jezdni jest on zobowiązany do zajmowania miejsce najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszeństwa nadjeżdżającemu pojazdowi. -Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu Jednakże poza przejściem pieszy może pokonać jezdnię pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy ustępuje wówczas pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi obowiązany jest iść drogą najkrótszą. -W przypadku gdy przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za odrębne. -Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.